Muzeum

AKTUALNOŚCI


"Zjednoczona w różnorodności"

Jestem młodym Europejczykiem, czyli 20 lat Polski w Unii Europejskiej


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy - Muzeum Oświaty we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Dziedzictwa Oświaty, zapraszają uczniów kl. 4 - 8 szkół podstawowych z całej Polski zainteresowanych tematyką Unii Europejskiej do udziału w konkursie rocznicowym.

Zadaniem konkursowym jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na 30 pytań zamieszczonych w formularzu internetowym, który będzie dostępny od 12 kwietnia 2024 r. (start o godz. 17.00) na tej stronie https://pbw.bydgoszcz.pl/eu/

Konkurs składa się z jednego etapu. Ostateczny termin przesłania odpowiedzi upływa
21 kwietnia 2024 r. o godz. 21.00.

Szczegółowe informacje o warunkach i przebiegu konkursu zawarte są w Regulaminie.

REGULAMIN KONKURSU "Jestem młodym Europejczykiem, czyli 20 lat Polski w Unii Europejskiej". : FORMULARZ








25. rocznica przystąpienia Polski do NATO

Dziękujemy żołnierzom 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy za przeprowadzenie cyklu zajęć połączonych z warsztatami w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Zajęcia zostały przygotowane w związku z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO.

W dniach 14-18.03.2024 roku st. szer. spec. Joanna Plewacka, kpr. Łukasz Glaza, st. szer. spec. Dariusz Mojżesz, st. szer. spec. Wojciech Sieńko przybliżyli uczniom bydgoskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz pracownikom Biblioteki "sekrety operacji wojskowych".

Warsztaty zostały przygotowane i zrealizowane profesjonalnie. Omawiane treści były przedstawione w sposób interesujący i przystępny. Żołnierze wykazali się dużym zaangażowaniem w trakcie prowadzenia zajęć oraz wysokim poziomem kompetencji. Dzięki temu uczniowie i pracownicy Biblioteki, znacznie wzbogacili swoją wiedzę odnośnie misji Wojska Polskiego, sposobie rekrutacji a także znaczeniu w obronności Państwa.

Oprac. Iwona Gurtowska - Muzeum Oświaty




Czas podsumowania - projekt z okazji Roku Mikołaja Kopernika

Współpraca, praca w grupach, czy wspólne realizacje projektów, to wyjątkowe formy, którymi posługujemy się na co dzień w szkole. A cóż jeśli czasem uda nam się wyjść poza ramy szkoły i przy wielkiej trosce o naszych uczniów, pokazać im jak wyjątkowa i przyjemna jest nauka w miłym, życzliwym gronie podczas udanej wycieczki?

Najpierw rodzi się pomysł, a później pojawiają się otwarci i pełni zapału ludzie, którzy chcą ten pomysł opisać i realizować. Tym sposobem udało nam się stworzyć bardzo ciekawy projekt z okazji przypadającego w roku 2023 - Roku Mikołaja Kopernika: "Ciekawe zakątki, wielcy Polacy - wędrówki szlakiem dwóch metropolii". 

Do współpracy zaprosiliśmy szkoły podstawowe z Bydgoszczy i Torunia. Środki do realizacji pozyskaliśmy z BGO, swoje wsparcie i prelekcję obiecał p. dr Sławomir Łaniecki - historyk UKW, a także kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskieg p. Tomasz Izajasz, Pani Ewa Pronobis-Sosnowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy i panie pracujące w Muzeum Oświaty (mieszczącym się w budynku biblioteki): Joanna Grabowska, Iwona Gurtowska i Małgorzata Kalinowska, okazały nam wiele wsparcia i życzliwości.

Celem projektu było między innymi uczczenie pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątej rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika, pochodzącego z Torunia, a także poznanie najciekawszych zakątków historycznych i przyrodniczych Bydgoszczy i Torunia, poznanie miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem w Toruniu i w Bydgoszczy, przypomnienie nazwisk wielkich Polaków pochodzących lub związanych z tymi dwoma miastami i przypomnienie ich zasług dla regionu, Polski i świata (Mikołaj Kopernik, Marian Rejewski, Edmund Bigoński, Andrzej Szwalbe, Władysław Paciorkiewicz, Samuel Linde, Fryderyk Skarbek, Sebastian Malinowski, Wanda Poznańska, Maksymilian Piotrowski, Jerzy Sulima - Kamiński czy Emil Warmiński).

Uczniowie biorący udział w projekcie odwiedzili dwa grody: Bydgoszcz i Toruń, zwiedzili interesujące miejsca tych miast i poznali ich historię, zabytki, odrębność. Przedsięwzięciu towarzyszył konkurs dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych Bydgoszczy i Torunia.

Podsumowanie działań w ramach konferencji popularno - naukowej, nastąpiło 28 listopada 2023 r. w budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy (Muzeum Oświaty). Wykład wygłosił p. dr Sławomir Łaniecki (historyk UKW). O przyrodzie Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej wspaniale opowiedziała p. Alina Rapacka-Gackowska (nauczyciel biologii w SP nr 37), a o różnicach i podobieństwach Bydgoszczy i Torunia uczennice klasy ósmej SP37: Emilia Sikora i Maja Wojciechowska. Uroczystości towarzyszył występ młodych artystów z PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy pod opieką p. Marceliny Szwedy. Pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym w ramach projektu zajęli uczniowie SP nr 58 im. I. Sendlerowej w Bydgoszczy pod opieką p. Agnieszki Hornung, którzy wykonali reklamę Torunia. Miejsce drugie uczniowie SP nr 10 w Toruniu - reklama Bydgoszczy (opiekun p. A. Buczkowski) i uczniowie naszej szkoły pod opieką p. A. Rapackiej-Gackowskiej. Miejsce trzecie SP w Maksymilianowie, a miejsce czwarte SP nr 10 w Bydgoszczy. Wielkie gratulacje za pracę i zaangażowanie.










Nauczyciel to nie tylko zawód

W Muzeum Oświaty zapoczątkowaliśmy cykl spotkań pt. "Nauczyciel to nie tylko zawód". Zaproszonym gościem - nauczycielem była pani Beata Kobus, która uczy historii i WOS-u w Szkole Podstawowej im. M. Rejewskiego w Białych Błotach. W życiu prywatnym jest harcerzem, pełniła funkcję komendanta Hufca ZHP Bydgoszcz Miasto, a całe jej dotychczasowe życie jest związane z harcerstwem.

W spotkaniu uczestniczyła klasa 2 wraz z wychowawcą z SP nr 31. Na początku spotkania została przedstawiona dzieciom pani Beata, następnie zostały przeprowadzone warsztaty przypominające harcerską zbiórkę. Uczniowie zostali podzieleni na zespoły, które bawiły się w grę nawiązującą tematyką do bezludnej wyspy. Całe spotkanie oscylowało wokół morskich klimatów. Oczywiście nie zabrakło wspólnego śpiewania, zabaw i pląsów – jak to na harcerzy przystało. Uśmiech i radość nie schodziła z twarzy uczestników warsztatów. Podczas tego spotkania uczniowie dowiedzieli się, że nauczyciel nie tylko zadaje prace domowe, ocenia, egzaminuje, przeprowadza sprawdziany i prace klasowe, ale też potrafi się bawić i śmiać.

Nauczyciel realizuje także swoje różne pasje po przeprowadzonych lekcjach.

Oprac. Joanna Grabowska-Janowiak - Muzeum Oświaty







Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej

Dnia 15 listopada 2023 w Muzeum Oświaty w Bydgoszczy odbyła się prelekcja połączona z warsztatami pt. "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej", wygłoszona przez pana Mirosława Sprengera z Instytutu Pamięci Narodowej - Delegatura w Bydgoszczy. Prelekcja została skierowana do uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu.




Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. 14 plansz z archiwalnymi fotografiami i dokumentami na wybranych przykładach ukazuje rodzaje i okoliczności pomocy niesionej przez Polaków ludności żydowskiej. Przedstawiona została pomoc zorganizowana (działalność "Żegoty") oraz indywidualna, zarówno na terenie okupowanego kraju, jak i poza jego granicami.

Ekspozycja dokumentuje szeroki wachlarz działań Polaków, którzy z narażeniem swojego życia ratowali Żydów podczas Zagłady. Na wybranych przykładach zostały także zaprezentowane osoby represjonowane za taką działalność oraz powojenne kontakty ocalonych z ich wybawicielami i losy dzieci żydowskich uratowanych przez Polaków.




Wszelka forma wspierania Żydów była karana śmiercią, co dotyczyło zarówno miast, jak i terenów wiejskich. Niemieccy okupanci chcieli w ten bezwzględny sposób ograniczyć jakiekolwiek formy pomocy osobom pochodzenia żydowskiego. Jednak postawa Polaków sprawiła, że nie osiągnęli tego celu. Wsparcie udzielane Żydom miało szeroki wymiar - instytucjonalny i indywidualny, co przyczyniło się do ocalenia tysięcy osób z zagłady.

Polacy, którzy ukrywali Żydów podczas II wojny światowej, podejmowali ogromne ryzyko. Wielu z nich zapłaciło za swoją postawę najwyższą cenę. Obchodzony 24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką utrwala moralne zwycięstwo polskich bohaterów, którzy potrafili przeciwstawić się niemieckiemu terrorowi i wyciągnąć pomocną dłoń do ofiar, bez względu na możliwe koszty.






Piknik popularnonaukowy z okazji 118. rocznicy urodzin patrona biblioteki

W sobotę (19.08.2023) taras Młynów Rothera w Bydgoszczy zamienił się w prawdziwe piknikowe miasteczko. Okazją do spotkania z mieszkańcami i turystami było świętowanie urodzin bydgoszczanina, który znacząco przyczynił się do odmienienia losów II wojny światowej.

Odwiedzający Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej nie tylko odkrywali tajemnice historii, ale również poznawali technologiczną przyszłość. Setki ludzi dowiedziały się co nieco o procesie złamania kodu Enigmy, a także zaznajomiły się z ciekawostkami z dziedziny matematyki, kryptologii, szyfrowania czy informatyki. 

Partnerem wydarzenia była nasza biblioteka. Zaprosiliśmy na prezentację poświęconą dawnej szkole z okresu zaboru pruskiego oraz dwudziestolecia międzywojennego. Dawne ławki szkolne, kałamarze, tabliczki, ręczny dzwonek to namiastka szkoły, do jakiej chodził słynny kryptolog. Odwiedzający próbowali swoich sił w kaligrafii ucząc się pisania piórem ze stalówką i atramentem. Dorośli przeglądali wystawione opracowania o Marianie Rejewskim ze zbiorów biblioteki, a młodsi rozszyfrowywali utajnione informacje na symulatorach Enigmy. Wszyscy chętnie poznawali różne rodzaje szyfrów (Cezara, Polibiusza, podstawieniowe) i wykonywali przygotowane zadania.

Biuro Nowych Technologii IPN przygotowało interaktywne stanowisko, na którym zakładając gogle VR można było wcielić się w role polskich kryptologów w "Grze Szyfrów". Ta gra została nagrodzona Wydarzeniem Historycznym Roku 2023. W aplikacji "Szybowcowa ’87" za pomocą wirtualnej rzeczywistości zwiedzający mogli wjedź do mieszkania i zobaczyć, jak działała ukryta konspiracyjna drukarnia Solidarności Walczącej. Dodatkową atrakcją były nagrania wolumetryczne w postaci hologramów "Cyfrowych Bohaterów"".
Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu prezentowało historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich kryptologów. Można było poznać szyfr komórkowy, cylinder Jeffersona oraz szyfr OTP (one time pad). Odwiedzający za pomocą steganografii i atramentów sympatycznych kodowali wiadomości. Na najmłodszych czekały drewniane łamigłówki, gry i kolorowanki, a dla rodzin z dziećmi gra "Tower of Power". Podczas pikniku była również możliwość obejrzenia modeli bomby Rejewskiego oraz Enigmy.

Bydgoska Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowała wystawę biograficzną o Marianie Rejewskim oraz zaprosiła na swoje stanowisko, na którym dzieci grały w planszówki, m.in. w Gigantów nauki czy Zwierzęcą brygadę. IPN zaprezentował też grę Znaj Znak oraz zaprosił do samodzielnego przygotowania okolicznościowych przypinek i breloczków. Ponadto na 1. piętrze kawiarni Nowe Miejsce powstało kameralne kino, w którym IPN zaprosił na seans filmu o Marianie Rejewskim pt. "Kryptolog".

Na stoisku Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego uczestnicy pikniku poznawali miejsca w Bydgoszczy związane z Marianem Rejewskim i informacje o Regionalne Odznace Krajoznawczej "Znani Bydgoszczanie - Marian Rejewski". Razem z PTTK chętni wyruszyli na trzy spacery tematyczne śladami Mariana Rejewskiego.

Stowarzyszenie ROBOproject to centrum edukacyjne, przybliżające dzieciom takie dziedziny wiedzy jak mechanika, robotyka, elektronika, informatyka. W urodzinową sobotę na młyńskim tarasie ROBOproject zaprezentowało interaktywnego robota. SANBOT to inteligentny, zaprogramowany pracownik ROBOproject, który z chęcią, jeśli tylko do niego podeszło opowiadał ciekawostki na temat Mariana Rejewskiego. W specjalnie wydzielonej strefie odwiedzający mogli zbudować konstrukcje z LEGO oraz zaprogramować roboty LEGO Education, a na interaktywnej macie spróbować swoich sił w sterowaniu robotami marki Photon. Na drukarce 3D można było wydrukować monety okolicznościowe, a ponadto zagrać w wielkoformatową grę Memory.

Stowarzyszenie Freelab z Wrześni wystawiło sześć drukarek 3D. Uczestnicy pikniku mogli poznać specyfikę tego rodzaju wydruków oraz zapoznać się z terminem projektowania parametrycznego, czyli takiego, dzięki któremu możliwe jest tworzenie innowacyjnych projektów technologicznych, inspirowanych światem przyrody. Nie zabrakło również praktyki. Była wyjątkowa szansa na spróbowanie swoich sił w przygotowaniu własnego modelu parametrycznego i następnie wydrukowanie go na drukarce 3D. Można też było posłuchać minikoncertu. Skrzypaczka zagrała na instrumencie, który powstał dzięki technice druku 3D.

Druga edycja pikniku popularnonaukowego poświęcona Marianowi Rejewskiemu przyciągnęła 1203 uczestników (statystyki gospodarza terenu - Młynów Rothera), którzy pomimo upalnej pogody nie rezygnowali z odwiedzenia wszystkich stoisk.



Nie wystarczy dużo wiedzieć, ażeby być mądrym

(Heraklit z Efezu)




Wyniki konkursu "Moja Psorka"

Wojewódzki konkurs internetowy przeznaczony dla uczniów klas 6 - 8 szkół podstawowych pt. "Moja Psorka" trwał od 30.05.2023 r. (godz. 17.00.) do 06.06.2023 r. (godz. 21.00). Polegał na wypełnieniu formularza zamieszczonego na stronie internetowej zawierającego 30 pytań testowych jedno- i wielokrotnego wyboru oraz pytań otwartych, przygotowanych przez pracownika Muzeum Oświaty.

W regulaminowym czasie zarejestrowano odpowiedzi od uczestników z 12 szkół z całego województwa (Bydgoszczy, Lipna, Łochowa, Ostrowitego, Pakości, Samsieczna, Strzelna, Włocławka). Maksymalna liczba punktów, jaką mógł uzyskać uczestnik, wynosiła 34, a średnia punktacja w konkursie wyniosła 26,4.

Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Gąsiorowska - prezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa Oświaty, Joanna Guzińska - wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa Oświaty, Joanna Grabowska- Janowiak - kierownik Muzeum Oświaty, Iwona Gurtowska, Ryszard Karczewski - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, dokonała oceny formularzy konkursowych. Po automatycznym zliczeniu punktów za odpowiedzi uczestników na pytania zamknięte oraz przyznaniu punktów za odpowiedzi na pytania otwarte wyłoniono zwycięzców.

Lista laureatów:

I miejsce:
Mateusz Szulc 34pkt. (30.05.2023 17:36:01) - Szkoła Podstawowa Tadeusza Kościuszki w Ostrowitem

II miejsce:
Weronika Kalinowska 32pkt. (30.05.2023 17:08:15) - Szkoła Podstawowa nr 25 im. Synów Pułków z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy

III miejsce:
Michał Świtaj 31pkt. (30.05.2023 20:16:22)- Szkoła Podstawowa imienia Jana Pawła II w Łochowie

Wyróżnienia otrzymują:

1. Emilia Świtaj 31pkt. (30.05.2023 20:19:21) - Szkoła Podstawowa imienia Jana Pawła II w Łochowie,
2. Daniel Miccio 31pkt. (01.06.2023 00:30:53) - Szkoła Podstawowa nr 18 w Bydgoszczy,
3. Bartosz Bykowski 31pkt.(02.06.2023 11:20:18) - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Lipnie,
4. Matylda Chrabąszczewska 31pkt. (02.06.2023 12:57:18) - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Lipnie,
5. Milena Gurtowska 31pkt. (05.06.2023 16:58:00) - Szkoła Podstawowa nr 65 w Bydgoszczy,
6. Maja Mikołajczyk 30pkt. (02.06.2023 11:24:54) - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Lipnie.

Wyróżnienia Dyrektora Biblioteki:

1. Lilianna Ostrowska 29pkt. (06.06.2023 09:38:59)- Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości,
2. Maja Kulczewska 29pkt. (06.06.2023 09:47:00)- Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości.

O terminie i sposobie przekazania nagród i upominków laureaci zostaną poinformowani mailowo. Przypominamy, że warunkiem odebrania nagrody jest dostarczenie wypełnionego formularza zgody rodziców/opiekunów prawnych (załącznik nr 2 do regulaminu), którą należy przesłać na adres: muzeumoswiaty@poczta.onet.pl.

Wszystkim laureatom GRATULUJEMY!!!



"Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz,

tym bardziej jesteś spragniony."

Stefan Żeromski

Moja Psorka


Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty w Bydgoszczy wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy - Muzeum Oświaty organizuje wojewódzki internetowy konkurs pod tytułem "Moja Psorka".

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Zadaniem konkursowym jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na 30 pytań zamieszczonych w formularzu internetowym, który będzie dostępny od 30 maja 2023 r. (start o godz. 17.00).

Konkurs składa się z jednego etapu. Ostateczny termin przesłania odpowiedzi upływa
6 czerwca 2023 r. o godz. 21.00.

Szczegółowe informacje o warunkach i przebiegu konkursu zawarte są w Regulaminie.

REGULAMIN KONKURSU "Moja Psorka". : FORMULARZ


ZGODA RODZICÓW (OPIEKUNÓW PRAWNYCH) NA KONKURS "Moja Psorka" : FORMULARZ







Noc Muzeów 13.05.2023 r.

Co roku w majowy weekend organizowana jest Europejska Noc Muzeów, i jak co roku na odwiedzających muzea czeka moc atrakcji. Główną ideą tego wydarzenia jest popularyzacja muzealnych kolekcji wśród szerokiej publiczności. Nocnemu zwiedzaniu towarzyszą liczne wernisaże, prelekcje, warsztaty, koncerty i pokazy. Zapraszamy na tegoroczną Europejską Noc Muzeów.


Muzeum Oświaty zaprasza, w godzinach od 18.00 do 24.00, na zwiedzanie wystaw:

Program Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy: NOC MUZEÓW 2023


  • 18.00-18.30 spotkanie autorskie z dr hab. Przemysławem Grzybowskim prof. UKW i
    dr Katarzyną Marszałek, autorami książki pt.: "Harcerska kultura śmiechu w Polsce".

  • 18.30 wernisaż wystawy pt.: "Harcerska Pamięć- wspomnienie o dh. Reginie Zwierowicz"

  • 19.00 - 20.30 Harcerskie Szyszki, opowieść o wystawie "Bohaterki Hufca ZHP Bydgoszcz". Spotkanie przeplatane będzie piosenkami harcerskimi, interaktywnymi zadaniami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a poprowadzi je Hufiec ZHP Bydgoszcz Miasto.

  • Ekspozycje stałe:


  • "Szkoła naszych dziadków i pradziadków" - zapraszamy rodziców z dziećmi do szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojenneg (o każdej pełnej godzinie od godz. 18.00 do 23.00).

  • "Szkolnictwo w okresie PRL" - wystawa wspomnień dla wszystkich, którzy w tym okresie z tornistrem na plecach wędrowali do szkoły.

  • "Drogi zdobywania zawodu nauczyciela" - wystawa przeznaczona w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą.

  • "Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939-1945" - zachęcamy do zwiedzenia wystawy dotyczącej życia bydgoszczan w tym okresie.

  • "Marian Rejewski - genialny kryptolog, matematyk, bydgoszczanin" - każda z odwiedzających osób będzie miała możliwość wykorzystać w praktyce symulator Enigmy.







  • Wyniki wojewódzkiego konkursu na komiks pt."Mikołaj Kopernik - wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię"



    Na posiedzeniu w dniu 5 maja 2023 r. Komisja konkursowa w składzie:

    & dr Maria Sobieszczyk - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,

    & Ewa Pronobis-Sosnowska - dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy,

    & Agnieszka Gąsiorowska - prezes Kujawsko- Pomorskiego Centrum Dziedzictwa Oświaty w Bydgoszczy,

    & Joanna Grabowska-Janowiak - kierownik Muzeum Oświaty w Bydgoszczy,

    & Małgorzata Kalinowska - nauczyciel bibliotekarz w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

    dokonała oceny nadesłanych prac w konkursie "Mikołaj Kopernik - wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię".

    Konkurs skierowany był do uczniów z klas IV-VIII ze szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego zainteresowanych tematyką konkursu. Termin nadsyłania prac upłynął 26.04.2023 r. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie pracy w formie komiksu. Praca konkursowa miała zawierać elementy upamiętniające 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Na konkurs wpłynęło 28 prac. W konkursie wzięło udział 29 uczniów: z klasy IV - 9 osób, z klasy V - 4 osoby, z klasy VI - 5 osób, z klasy VII - 5 osób, z klasy VIII - 5 osób. Prace wpłynęły z 16 szkół województwa kujawsko-pomorskiego z miejscowości: Żnin, Piotrków Kujawski, Świecie, Ojrzanowo, Pakość, Lipno, Zbrachlin, Szczepanowo, Gniewkowo, Mąkowarsko, Gorczenica, Brześć Kujawski, Bydgoszcz.

    Po ocenie nadesłanych prac wyłoniono laureatów nagród i wyróżnień. Komisja przyznała nagrody za zajęcie I, II, i III miejsca w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie z klas IV-VI i uczniowie z klas VII-VIII. Ponadto przyznano Nagrodę Dyrektora Biblioteki i wyróżnienia.

    O formie i terminie wręczenia nagród uczniowie, ich opiekunowie i szkoły zostaną powiadomieni drogą telefoniczną i mailową.

    Wszystkim laureatom GRATULUJEMY!




    Lista laureatów w kategorii wiekowej klas IV-VI:

  • I miejsce: Aleksandra Józefkowicz, klasa IV, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II w Lipnie

  • II miejsce: Weronika Szymczak,klasa VI, Zespół Szkół im. I. Paderewskiego w Zbrachlinie

  • III miejsce: Wiktoria Warchał,

  • klasa IV, Szkoła Filialna w Ojrzanowie

  • III miejsce: Magdalena Bilicka,

  • klasa VI, Szkoła Podstawowa nr 2 im. dr Jana Dreckiego w Gniewkowie

    Lista laureatów w kategorii wiekowej klas VII-VIII:

  • I miejsce: Izabela Okulska

  • kl. VIII, Szkoła Podstawowa nr 64 w Bydgoszczy

  • II miejsce: Julia Kłosowska,

  • klasa VIII, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Mąkowarsku

  • III miejsce: Leon Wilk,

  • klasa VII, Szkoła Podstawowa- Sokrates w Bydgoszczy


    Nagroda Dyrektora Biblioteki:

  • Blanka Chyl,

  • klasa VI, Publiczna Szkoła Podstawowa w Piotrkowie Kujawskim



    Wyróżnienia otrzymują:

    1. Michał Puzio, klasa VI, Szkoła Podstawowa im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczepanowie
    2. Marta Schumacher,klasa V, Szkoła Podstawowa im. E. Estkowskiego w Pakości
    3. Jakub Lubak,klasa V, Szkoła Podstawowa nr 8 w Świeciu
    4. Marta Szczygielska, klasa IV, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości
    5. Jakub Blejaklasa V, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Śniadeckiego w Żninie
    6. Igor Kuciński,klasa IV, Szkoła Podstawowa im. Królewny Wazówny w Gorczenicy
    7. Iga Szostakowskaklasa IV, Szkoła Podstawowa im. Królewny Wazówny w Gorczenicy
    8. Mateusz Drążkowski,klasa VII, Międzynarodowa Szkoła Podstawowa "Sokrates" w Bydgoszczy


    Narodowe Czytanie 2022

    Zapraszamy do wspólnego czytania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza podczas najbliższej edycji tej akcji - w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

    W bibliotece lekturę "Ballad i romansów" rozpoczniemy 2 września o godz. 12.30.

    Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.





    Piknik w Młynach Rothera z okazji urodzin patrona biblioteki

    Z okazji 117. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego 13 sierpnia na tarasie Młynów Rothera powstało miasteczko piknikowe. Kilka instytucji zaprosiło bydgoszczan i turystów w świat matematyki, kryptologii, informatyki i cyberbezpieczeństwa. W rozstawionych namiotach czekały niespodzianki.

    W punkcie przygotowanym przez naszą bibliotekę wraz z Kujawsko-Pomorskim Centrum Dziedzictwa Oświaty odwiedzający zasiedli w ławkach z czasów szkolnych i spróbowali swoich sił w kaligrafowaniu piórem i atramentem. Na chętnych czekały też inne eksponaty z Muzeum Oświaty, m.in tabliczki z rysikami, maszyny do pisania. Nie zabrakło zagadek, szyfrów i kodów. Ponad osiemset osób, głównie dzieci, zmierzyło się z szyframi Cezara, Polibiusza, deszyfrowało informacje na symulatorach Enigmy lub weszło do wirtualnego escape roomu pt. "Szkoła szyfrów".

    Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu zaprezentowało m.in. replikę bomby Rejewskiego oraz replikę Enigmy i tłumaczyło istotę ich działania. Pokazało ludzkie zmagania z utajnionymi informacjami - od czasów starożytnych po nam współczesne. Wyjaśniło, czym jest steganografia, na czym polegały szyfry rastrowy i książkowy, czy jak można szyfrować informacje za pomocą telefonu komórkowego. Chętni zagrali w "Wieżową moc" - grę, która pokazuje, że bez współpracy trudno jest osiągnąć szybki rezultat.

    Regionalny Odział PTTK "Szlak Brydy" zaprosił na spacery po mieście z przewodnikiem śladami Mariana Rejewskiego. Każdy uczestnik otrzymał regionalną odznakę krajoznawczą PTTK: Znani Bydgoszczanie - Marian Rejewski.

    Mimezis Art zaprezentował spektakl "Enigmatic", etiudę nowocyrkową inspirowaną życiem i dokonaniami kryptologa, stworzoną dzięki połączeniu wieloletnich doświadczeń płynących z uprawiania sztuki pantomimy, teatru ruchu i żonglerki artystycznej.

    Na wystawie stworzonej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Bydgoszczy przedstawiona została biografia bydgoskiego matematyka i kryptologa, który pierwszy złamał szyfr niemieckiej Enigmy. Odwiedzający zapoznali się nie tylko z najbardziej znanym wątkiem dotyczącym zmagania Mariana Rejewskiego z niemieckimi szyframi i poruszającą historią wojenną, ale także z opowieściami z lat, w których Rejewski związany był z naszym miastem. Autorka wystawy: dr Katarzyna Maniewska.

    Enigma Centrum zaprezentowało warsztaty - podróż przez niesamowitą historię świata zapisaną szyframi. Pokazało jak sposoby szyfrowania i deszyfracji ewoluowały na przestrzeni wieków. Opowiedziało także o kodach, które od początku istnienia człowieka towarzyszą nam w życiu codziennym. Otaczają nas w trakcie zakupów, podczas spotkań ze znajomymi, w szkole oraz w pracy. Enigma Centrum zdradziło też tajemnice steganografii - sztuki utajniania informacji.

    Podczas dyskusji "Bydgoski Rejewski" wystąpili Tomasz Orłowski z Enigma Centrum i Krzysztof Drozdowski z Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego.

    Nauczanie o Holocauście i prawach człowieka


    W czerwcu Biblioteka umożliwiła 7-osobowej grupie uczestniczenie w wizycie studyjnej w Warszawie. Wyjazd zorganizowano w ramach grantu Instytutu TOLI. The Olga Lengyel Institute (TOLI) jest częścią spuścizny byłej więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau i kontynuuje jej misję aktywnego edukowania przyszłych pokoleń na temat Holokaustu, innych przejawów współczesnego ludobójstwa oraz znaczenia praw człowieka.

    Młodzież zwiedziła Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz inne miejsca związane z historią narodu żydowskiego.

    Wyjazd do Warszawy poprzedziły spacery po Bydgoszczy w celu odnalezienia miejsc społeczności żydowskiej. W ramach projektu młodzież zapoznała się z historią mniejszości żydowskiej Bydgoszczy, podążała jej śladami, które uwieczniała na fotografii. Z wybranych zdjęć powstanie wystawa "Ocalić od zapomnienia - społeczność żydowska w Bydgoszczy" , którą będzie można zobaczyć w Muzeum Oświaty.

    fot. Małgorzata Kalinowska - Muzeum Oświaty (Wydział Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy)







    Rozstrzygnięcie konkursu o Harrym Potterze

    Wojewódzki konkurs dla uczniów klas 4 - 8 został ogłoszony z okazji 25. rocznicy pierwszego wydania książki "Harry Potter i kamień filozoficzny" J.K. Rowling. W regulaminowym czasie od 23 maja do 1 czerwca zarejestrowano odpowiedzi 283 uczestników z 98 szkół z całego województwa (z Białych Błot, Buszkowa, Bydgoszczy, Chalina, Chełmży, Czarnego, Dobrzynia nad Wisłą, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza, Inowrocławia, Kościelca, Lipna, Nowogrodu, Paterka, Piasków, Radomic, Sępólna Krajeńskiego, Sławska Wielkiego, Solca Kujawskiego, Starogrodu, Szczuki, Torunia, Węgierska, Włocławka, Zakrzewa, Żołędowa).

    Maksymalna liczba punktów, jaką mógł uzyskać uczestnik, wynosiła 34, a średnia punktacja - 26,9.

    Komisja konkursowa dokonała oceny formularzy konkursowych na posiedzeniu 2 czerwca 2022 r. Jury w składzie: dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy Ewa Pronobis-Sosnowska oraz Iwona Gurtowska, Ryszard Karczewski, Małgorzata Kalinowska, wyłoniło następujących laureatów (w nawiasie czas przesłania formularza konkursowego):

    Lista laureatów:

    I miejsce:
    Franciszek Bura 34 pkt. (23.5.22 17:13:45) - Prywatna Szkoła Podstawowa Zespołu Edukacji "Wiedza" we Włocławku

    II miejsce:
    Dominika Ostrowska 34 pkt. (23.5.22 17:19:30) - Szkoła Podstawowa nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu

    III miejsce:
    Adam Borowski 34 pkt. (23.5.22 17:42:31) - Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Skępem

    Wyróżnienia otrzymują:

    1. Oliwia Białucha 34 pkt. (23.5.22 22:22:20) - Szkoła Podstawowa nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu,
    2. Anna Wielebska 34 pkt. (26.5.22 13:54:43) - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paterku,
    3. Lena Kucharzewska 34 pkt. (27.5.22 17:13:14)- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paterku,
    4. Anna Buzalska 34 pkt. (29.5.22 9:44:06) - Szkoła Podstawowa im. Marii Patyk w Sławsku Wielkim,
    5. Anna Breitenbach 34 pkt. (29.5.22 12:32:18) - Szkoła Podstawowa nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej w Toruniu,
    6. Wiktoria Gralla 34 pkt. (30.5.22 18:27:50) - Szkoła podstawowa nr 5 im Jana Pawła II w Chełmży,
    7. Agata Grzyb 34 pkt. (30.5.22 20:49:10) - Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Bydgoszczy,
    8. Antonina Tazbir 4 pkt. (30.5.22 21:11:36) - Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Bydgoszczy.

    O miejscach zdecydował czas przesłania odpowiedzi.

    O terminie i sposobie przekazania nagród i upominków laureaci zostaną poinformowani mailowo. Przypominamy, że warunkiem odebrania nagród jest dostarczenie wypełnionego formularza zgody rodziców/opiekunów prawnych.

    Wielu uczestników konkursu wykazało się bardzo dużą wiedzą uzyskując wysokie wyniki. Dziękujemy wszystkim uczniom i serdecznie gratulujemy laureatom!


    "Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanika,

    zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM!"

    ("Time" 4 października 1999 r.)

    Harry Potter


    W tym roku obchodzimy 25. rocznicę pierwszego wydania książki pt."Harry Potter i kamień filozoficzny" J.K. Rowling. Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
    im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy - Muzeum Oświaty organizuje wojewódzki konkurs internetowy pt. "Wszystko, co wiemy o Harrym Potterze".

    Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego zainteresowanych serią przygód o Harrym Potterze. Zadaniem konkursowym jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na 30 pytań zamieszczonych w formularzu internetowym, który będzie dostępny na tej stronie od 23 maja 2022 r. (start o godz. 17.00).

    Konkurs składa się z jednego etapu. Ostateczny termin przesłania odpowiedzi upływa
    1 czerwca 2022 r. o godz. 21.00.

    Szczegółowe informacje o warunkach i przebiegu konkursu zawarte są w Regulaminie.

    REGULAMIN KONKURSU "Wszystko, co wiemy o Harrym Potterze". : FORMULARZ


    ZGODA RODZICÓW (OPIEKUNÓW PRAWNYCH) NA KONKURS "Wszystko, co wiemy o Harrym Potterze". : FORMULARZ




    W telegraficznym skrócie "Bydgoski marzec 1981 r."

    19 marca 1981 r. w budynku dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy miało miejsce wydarzenie, które przeszło do historii jako "prowokacja bydgoska".

    Wspomnianego dnia miała się odbyć VI sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej, na której, m.in. miano omawiać zagadnienia związane z rolnictwem i problemami żywnościowymi regionu. Było to o tyle istotne, że od pewnego czasu rolnicy z terenu województwa bydgoskiego, z Michałem Bartoszcze i Stanisławem Mojzesowiczem na czele, walczyli o rejestrację własnej, niezależnej od komunistycznych władz organizacji związkowej.

    W działaniach tych zostali oni wsparci przez Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" w Bydgoszczy. W trakcie odbywającego się 8 lutego na Starym Rynku w Bydgoszczy wiecu chłopskiego przewodniczący MKZ Jan Rulewski obiecał chłopom wsparcie i zadeklarował, że ujmie się za nimi podczas zbliżającej się kolejnej sesji WRN. Wystosował w tym celu pismo do przewodniczącego WRN z prośbą o możliwość przybycia "solidarnościowej" delegacji. Odpowiedź była pozytywna. Sytuację skomplikowało jednak rozpoczęcie przez chłopów strajku okupacyjnego gmachu WK ZSL, co miało miejsce 16 marca 1981 r. W celu jego neutralizacji Służba Bezpieczeństwa podjęła akcję o kryptonimie "Noteć". Równolegle podjęto również kroki w celu tzw. "zabezpieczenia operacyjnego" przebiegu sesji WRN z 19 marca. Działaniom tym nadano kryptonim "Sesja".

    Wystawa udostępniona ze zbiorów IPN w Bydgoszczy.

    Iwona Skowron


    Głosem narodu jest harmonia ojczysta,

    mieczem - jedność i zgoda, celem - prawda.

    (Cyprian Kamil Norwid)




    Wyniki konkursu "O wielu pasjach w życiu jednego człowieka, czyli Cyprian Kamil Norwid - znany i nieznany"

    Ponadregionalny konkurs internetowy przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. "O wielu pasjach w życiu jednego człowieka, czyli C.K. Norwid znany i nieznany" trwał od 10.03.2021 r. od godz. 17.00. do 22.03.2021 r. do godz. 21.00. Polegał na wypełnieniu formularza zamieszczonego na stronie internetowej organizatora (biblioteki) zawierającego 25 pytań testowych jedno- i wielokrotnego wyboru oraz kilka pytań otwartych. Zarejestrowano odpowiedzi 255 uczestników z 67 szkół z całej Polski.

    Na zdalnym posiedzeniu dnia 30 marca 2021 r. jury w składzie:

    1. prof. dr hab. Ryszard Nowicki - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
    2. Ewa Pronobis-Sosnowska - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy,
    3. Iwona Rostankowska - Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy,
    4. Jarosław Acalski - I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy,
    5. Joanna Grabowska-Janowiak - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy,
    6. Iwona Skowron - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy

    dokonało oceny formularzy konkursowych. Po automatycznym zliczeniu punktów za odpowiedzi uczestników na pytania zamknięte oraz przyznaniu punktów za odpowiedzi na pytania otwarte wyłoniono zwycięzców. Maksymalna liczba punktów, którą mógł uzyskać uczestnik, wynosiła 41.

    Lista laureatów:

    I miejsce:
    Wiktoria Majchrzak 41pkt. (20.03.21 r., 14:53:40) Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu, klasa I TW/TR

    II miejsce:
    Arkadiusz Zamerski 41pkt. (21.03.21 r., 15:26:15) Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu, klasa II Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki

    III miejsce:
    Izabela Kordiak 40pkt. (10.03.21 r., 17:00:03) III Liceum im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie, klasa II D III

    Wyróżnienia otrzymują:

    1. Julia Langner 40pkt. (11.03.21 r., 19:08:23) Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Aleksandra Kamińskiego w Opolu, klasa 2 esp.,
    2. Jakub Borys 40pkt. (14.03.21 r., 19:32:53) I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, klasa 2Dg,
    3. Małgorzata Skowrońska 40pkt.(20.03.21 r., 15:49:08) Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu Kujawski, klasa 3 technik weterynarii,
    4. Alan Jagodziński 39pkt. (10.03.21 r., 21:17:50) I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, klasa IIb,
    5. Olaf Jagodziński 39pkt. (10.03.21 r., 21:30:27) I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, klasa IIb,
    6. Marta Tokarczyk 39pkt. (11.03.21 r., 19:38:44) I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego Carolinum w Nysie, klasa 1b2,
    7. Julia Zdziarska 38pkt. (10.03.21 r., 18:03:46) II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle, klasa 2PC,
    8. Kinga Kujawiak 38pkt. (10.03.21 r., 20:28:39) Liceum Ogólnokształcące Marii Konopnickiej w Poddębicach, klasa II A NL,
    9. Wiktoria Zielińska 38pkt. (11.03.21 r., 9:07:54) Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika, Krosno, klasa 2eLOg,
    10. Klaudia Mrozik 38pkt. (14.03.21 r., 13:42:37) XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie, klasa IIE.

    Patronat nad konkursem objęli:
    Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Witek, Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik. Patronat medialny został udzielony przez TVP3 Bydgoszcz i Radio PIK.
    Celem konkursu była popularyzacja wśród młodzieży Roku Cypriana Kamila Norwida, upamiętnienie 200-setnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz jego twórczego wkładu w polską literaturę i kulturę.
    Przypominamy, że warunkiem otrzymania nagrody przez laureatów konkursu jest dostarczenie do organizatora zgody podpisanej przez rodziców/opiekunów (załącznik nr 1 do regulaminu), którą należy przesłać na adres: muzeumoswiaty@poczta.onet.pl

    Wszystkim laureatom GRATULUJEMY!!!





    " 35 dni na 35 lat "

    Dnia 1 lutego 2014 r. podjęłam pracę w Muzeum Oświaty w Bydgoszczy. To, jakże niezwykle trudne zadanie, powierzyła mi pani Dyrektor Ewa Pronobis - Sosnowska. Ja, bibliotekarka, pracująca w ówczesnym wydziale Katalogów i Opracowania Zbiorów miałam zostawić moją miłość do książek (tak wtedy myślałam) i przejąć realizację zadań muzealnych po tak zacnych moich poprzedniczkach: p. A. Gorzyckiej i p. I. Wierzbowskiej. Było to dla mnie wręcz niewyobrażalne. Miałam bardzo wiele wątpliwości, przecież nie jestem historykiem z wykształcenia. Niemalże z dnia na dzień musiałam stać się menadżerem, organizatorem, realizatorem, współorganizatorem i animatorem.

    Z pewnością nie było by to możliwe gdyby nie okazana mi życzliwość ze strony pań, które już w muzeum pracowały. Mogłam liczyć i nadal mogę, na ich pomoc i wprowadzenie mnie w specyfikę pracy wydziału. Zetknęłam się z zupełnie nowym i innym dla mnie charakterem pracy. I tak powoli, wspólnie w trzyosobowym zespole zaczęłyśmy, ośmielę się powiedzieć, wspólnie rozwijać skrzydła. Zaczęła się realizacja nowych, dużych, ważnych i prestiżowych projektów i przedsięwzięć. Oprócz zadań statutowych, Muzeum stało się organizatorem i współorganizatorem wielu konkursów o zasięgu wojewódzkim, autorem i organizatorem wystaw, fenomenem stał się udział w Europejskiej Nocy Muzeów współorganizowanej ze wszystkimi muzeami bydgoskimi, uczestniczyliśmy w niejednym pikniku czy to na Wyspie Młyńskiej, w Myślęcinku czy nawet na Wyspie Sobiszewskiej w Gdańsku, podejmowane były coraz to nowe inicjatywy, które miały na celu promocję Muzeum Oświaty w środowisku.

    Bardzo usilnie pracujemy nad "marką" naszego muzeum. Tematyka zajęć jest różnorodna i na bieżąco aktualizowana. Dzięki pracy w muzeum poznałam wiele, interesujących i ciekawych osób. Zrozumiałam, że siła i sukces tkwi w zespole, dobrym zespole. I jak to mawia Iwona, że czasami jestem zmuszona "tupnąć nogą", by ruszyć dalej, ale tak naprawdę liczy się efekt końcowy.

    Podsumowując lata 2014 - 2019 pragnę wspomnieć, że Muzeum Oświaty w tym czasie odwiedziło 78.795 osób i przeprowadzono w 2520 godzin lekcyjnych zajęć edukacyjnych. Czy to dużo, czy mało Ocenie to Państwo sami.

    Z serdecznym Jubileuszowym pozdrowieniem

    Joanna Grabowska - Janowiak.




    " 35 LAT MUZEUM OŚWIATY W BYDGOSZCZY cz.II "

    Trzecim i chyba najważniejszym okresem pracy w Muzeum był dla mnie czas, kiedy po przejściu na emeryturę p. Alicji Gorzyckiej w 2003 r., jako najstarsza stażem objęłam po niej obowiązki kierownika. Kontynuowałyśmy działalność w trzy osobowym składzie wraz z Iwoną Szulc-Skowron i Małgorzatą Gnap-Kalinowską, młodymi absolwentkami historii i oczywiście niezastąpioną Teresą Graczyk. Po kilku miesiącach nad Muzeum zaczęły zbierać się "czarne chmury". W tym czasie dyrekcja SP-32, wykorzystując wspomnianą już rozbieżność organów prowadzących obie placówki odmówiła dalszej współpracy i nie zgodziła się na zajmowanie przez nas pomieszczeń. Jako placówka podlegająca Urzędowi Marszałkowskiemu Muzeum nie mogło pozostać w budynku szkoły podlegającej Wydziałowi Oświaty. Rozważano różne możliwości "przygarnięcia" nas przez którąś z miejskich instytucji kulturalnych. Wydział Kultury i Muzeum Okręgowe wskazywały na głównie oświatowy charakter zbiorów i deklarowało pomoc gdyby zbiory uzyskały status kolekcji specjalnej. Wydział Oświaty zdecydowanie podkreślał, że jako Muzeum jesteśmy placówką kulturalną. Przez następne tygodnie nasz los wydawał się przesądzony a likwidacja coraz bliższa. Na jednym ze spotkań w Toruniu przedstawiono pismo zawierające stanowisko władz, które zawierało tak absurdalną propozycję jak przekazanie zbiorów do Muzeum we Włocławku, co wywołało moją ostrą opinię słowną o jego autorach. W tym krytycznym momencie, przy wsparciu dyrektorki PBW p. Lucyny Wojciechowskiej pojawiła się możliwość przekazania Muzeum Oświaty kilku pomieszczeń przy ul. Skłodowskiej-Curie 4, opuszczonych właśnie przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. W lutym 2004 r. rozpoczęła się przeprowadzka. Podczas pakowania, organizowaniu transportu i tworzeniu nowej ekspozycji niezwykle pomocne okazały się młodzieńczy zapał i energia Iwonki i Gosi oraz techniczne talenty Teresy. Po kilku tygodniach Muzeum wznowiło działalność w nowej siedzibie, w której mieści się do chwili obecnej. W międzyczasie powiększyło się o kolejne sale wystawowe.

    Rewolucją w działalności Muzeum Oświaty stało się nadanie Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy imienia Mariana Rejewskiego, którego inicjatorką była obecna dyrektorka p. Ewa Pronobis-Sosnowska. W naszych zbiorach od czasu kontaktu ze Stowarzyszeniem Absolwentów Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy znalazło się zdjęcie maturalne i wspomnienia spisane przez szkolnych kolegów wybitnego kryptologa, którzy pamiętali o nim w czasie zjazdów i spotkań organizowanych w Muzeum. Kiedy powstała obecna ekspozycja poświęcona "pogromcy enigmy" jego pracownicy stali się "opiekunami" tych zbiorów, często prowadząc lekcje muzealne. Z przyjemnością wspominam swoje liczne spotkania z młodzieżą.

    W pracy każdego Muzeum ważną datą jest coroczna majowa Europejska Noc Muzeów, od 2004 roku organizowana również w Polsce. Bierzemy w niej udział od 2008 roku, zawsze przygotowując dla zwiedzających wiele atrakcji. Bardzo ciekawą inicjatywą były organizowane w celu konsolidacji i współpracy spotkania dyrektorów i kierowników, którego gospodarzem było każdorazowo inne Muzeum. Nadszedł jednak czas przekazania kierownictwa w młodsze ręce. W tym przypadku w ręce p. Joanny Grabowskiej-Janowiak. Owocna współpraca zarówno z PBW jak i Muzeum trwa jednak nadal ponieważ jest ono jednym z filarów Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa Oświaty, którego jestem prezesem.
    W swoich wspomnieniach z pewnością pominęłam wiele ważnych wydarzeń i osób jak chociażby naszą współpracę z harcerzami. Myślę, że wrócę do nich pamięcią przy okazji kolejnych rocznic.

    Z okazji 35-letniego jubileuszu serdecznie życzę Muzeum dalszych sukcesów, ciekawych inicjatyw, oraz aby tak jak dawniej chętni mogli je odwiedzać nie tylko wirtualnie.

    WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

    Ilona Wierzbowska


    " 35 LAT MUZEUM OŚWIATY W BYDGOSZCZY "

    Bisko dwadzieścia pięć lat pracy w Muzeum Oświaty to ogromnie ważna część mojego życia nie tylko zawodowego ale i osobistego, na zawsze utrwalona w moich wspomnieniach. Trudno wybrać kilka najważniejszych momentów, które najbardziej zapadły w pamięć. Jednym z nich jest z pewnością pierwsza wizyta w Muzeum w 1989 r. W tym czasie nie byłam już czynną nauczycielką historii lecz pracowałam w Wydziale Informacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Chociaż podczas studiów historycznych zajmowałam się zupełnie innymi tematami to jednak dzieje edukacji zawsze mnie interesowały, dlatego eksponaty w Muzeum i spotkanie z p. Alicją Gorzycką bardzo moją osobę poruszyły. Pani Dyrektor pamiętając naszą rozmowę, kilka miesięcy później, kiedy Muzeum rozszerzało swoją działalność zaproponowała mi współpracę. Decyzję podjęłam bardzo szybko i "prawie" bez wahania, z żalem pożegnałam koleżanki z PBW i razem z p. Alicją, z p. Zosią Trybką oraz śp. p.Teresą Graczyk (która jako pracownik gospodarczy była "dobrym duchem" Muzeum) rozpoczęłam wieloletnią przygodę w nowym miejscu pracy.

    Od początku podzielałyśmy wizję Muzeum jako placówki wyjątkowej w strukturze oświaty i ważnego ośrodka edukacji w środowisku bydgoskim, organizując wystawy, konkursy a zwłaszcza rozszerzając tematykę lekcji muzealnych.

    Mimo prężnej działalności praktycznej nie ustabilizowana była formalnie kwestia naszej przynależności organizacyjnej stwarzając problemy z etatyzacją i finansowaniem. Kłopoty z jednoznacznym osadzeniem nas w strukturach systemu edukacji sprawiły, że okresie mojej pracy muzealnej początkowo przypisane byłyśmy do jednej ze szkół bydgoskich, następnie do Wydziału Oświaty a potem tworzyłyśmy samodzielną placówkę pozaszkolną mając poparcie MEN. W 1992 r. nowe kierownictwo resortu próbowało ostatecznie rozwiązać problem zbiorów oświatowych w Polsce wiążąc je z bibliotekami pedagogicznymi (między innymi w Łodzi, Gdańsku i Bydgoszczy). Wspominam o tym ponieważ w ten sposób moja ścieżka zawodowa zatoczyła koło i ponownie zostałam pracownikiem PBW w Bydgoszczy. Ten powrót na łono Biblioteki to drugi z kluczowych momentów zachowanych we wspomnieniach. Muzeum utrzymało siedzibę w SP-32 przy ul. Bałtyckiej w pomieszczeniach, które już podczas budowy nowej szkoły przewidziane zostały aby umieścić tam zbiory Muzeum Pamiątek Nauczycielskich. Od czasu włączenia w struktury Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, instytucji prowadzonej przez Urząd Marszałkowski w Toruniu placówka przestała podlegać władzom oświatowym miasta. Następne dziesięć lat to okres, w którym Muzeum ugruntowało swoją pozycję jako jednej z ważnych instytucji oświatowych w regionie. Wiele wystaw czasowych oraz konkursów i imprez organizowanych każdego roku zyskało nam uznanie i sympatię nauczycieli, jak również licznych mieszkańców Bydgoszczy i województwa. Jednym z ciekawszych był coroczny Wojewódzki Konkurs Gazetek Szkolnych i wystawa najbardziej interesujących Kronik Szkolnych. Do stałych imprez należały spotkania Stowarzyszenia Absolwentów przedwojennego, Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy, którzy pod przewodnictwem prezesa p. Ferdynanda Ziętka odwiedzali Muzeum aby porozmawiać i wspominać swoje lata szkolne. Dla mnie te spotkania były szczególnie interesujące ponieważ po II wojnie światowej w gmachu tej szkoły mieściło się I Liceum Ogólnokształcące im. Ludwika Waryńskiego, którego jestem absolwentką. Pamiętne były również dwie wystawy o tematyce obrony cywilnej, organizowane we współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego a odwiedzane zwłaszcza przez uczniów w ramach zajęć z Przysposobienia Obronnego.

    Ilona Wierzbowska



    " BYŁO , NIE MINĘŁO... cz.III"

    Niezwykłym doświadczeniem okazało się cykliczne organizowanie sesji popularno-naukowych oraz spotkań z uczestnikami historii. O ich dynamice świadczy zapamiętana przeze mnie liczba 23 zorganizowanych do 1997 r. Pomoc merytoryczna, metodyczna i techniczna świadczona placówkom oświatowym w urządzaniu i funkcjonowaniu sal tradycji lub okazjonalnych wystaw tematycznych pozwalała nam nawiązywać doskonałe kontakty ze środowiskiem bydgoskiej i poza bydgoskiej oświaty, ale również utrwalał się nasz wizerunek aktywnej w środowisku placówki. Dzięki tej aktywności realnymi stały się trwałe kontakty nie tylko z nauczycielami sprzed lat, ale i absolwentami szkół, ze szczególnym uhonorowaniem absolwentów przedwojennego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy, których zjazdy i spotkania w Muzeum stały się tradycją. Przyjaciółmi stali się również członkowie organizacji kombatanckich, niezastąpieni gawędziarze na spotkaniach z młodzieżą.

    Do wyjątkowych wydarzeń należało organizowanie konkursów w tym o historii szkoły i corocznych na pisemka szkolne w skali województwa, samodzielnie lub przy ścisłej współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym. Szkolne gazetki wzbogaciły zbiory muzealne uzupełniając historię konkretnych szkół słowami ich najważniejszych przedstawicieli.

    Wszystkie prawie działania interesowały lokalne media i ogólnopolski "Głos Nauczycielski". Artykuły, audycje i programy z sympatią przedstawiały wydarzenia muzealne przyczyniając się do zwiększenia zainteresowania tym co robimy i propagujemy. Pozwoliło to na zwiększenie liczby odwiedzających, na pozyskiwanie eksponatów i otworzyło na organizowanie wystaw przez osoby z zewnątrz,o ile ich tematyka służyła ideom oświatowym. Przykładem wyjątkowo licznie odwiedzanej była wystawa związana z obroną cywilną, której elementy budziły zrozumiałe, żywe reakcje wśród młodzieży. Elementy zbiorów oświatowych zaczęły również wzbogacać wystawy okolicznościowe organizowane poza siedzibą Muzeum.

    Pewien niedosyt odczuwam w zakresie jednej, nie w pełni wykorzystanej możliwości. Muzeum i jego zbiory były i są wyśmienitym źródłem inspirującym do tworzenia publikacji własnych o charakterze popularno-naukowym. Powstało ich jednak niewiele i wiem, że największym winnym w tej materii był czas, którego stale na wszystko brakowało.

    Muzeum Oświaty odnotowało trwałe sukcesy nie do zakwestionowania. Umieszczone zostało w wykazie "Muzea Świata" i "Muzea w Polsce", a także na planie miasta Bydgoszczy. Dzięki zaangażowaniu w prace Miejskiego Komitetu Walki i Męczeństwa udało się przekonać decydentów do umieszczenia na pomniku przy ul. Artyleryjskiej dodatkowych tablic z nazwiskami nauczycieli.

    Przez pełnych 5 lat pracowałam sama. Wykorzystywałam wszystkich możliwych znajomych, popularną w niegdysiejszych czasach ,a niemodną dzisiaj pracę społeczną świadczoną przez szkoły i zakłady pracy. Prace warsztatowe i dyplomowe uczniów szkół zawodowych i techników stały się elementem wystroju muzealnych pomieszczeń. Od 1 października 1990 r. zrodziła się możliwość zatrudnienia dwóch osób, co znacznie poprawiło warunki pracy. Zosia Trybka była absolwentką Pedagogiki Kulturalno-Oświatowej, a Ilona Wierzbowska Historii z bibliotekarskim stopniem specjalizacji. Obie miały wieloletnie doświadczenie zawodowe i związały się z Muzeum Oświaty do emerytury. Iwona Szulc, studentka, później absolwentka historii dojeżdżała od 1999 r. jeszcze z akademika, w dwa lata później , po ukończeniu studiów historycznych dołączyła do niej Małgosia Gnap. Wiem, że obie związały swoje życie zawodowe z Muzeum Oświaty w Bydgoszczy i pracują w nim do dziś, co uważam po cichu za swój osobisty sukces i bardzo im dziękuję. Był jeszcze ktoś, kto z Muzeum Oświaty związał się zawodowo od 1986 r. po kres swoich dni. To Teresa Graczyk, którą nie tylko środki czystości, ale i młotek, pędzel czy wiertarka słuchały jak mało kogo. Nie wiem, czy jeszcze ktoś dzisiaj pamięta, że przez lata 1985-2003 pracowaliśmy nie mając w placówce własnego pionu wody. Dziękuję również wielu innym osobom, które życzliwie odnosiły się do naszej pracy, pomogły kiedy mogły i nigdy nie zaszkodziły. Ich imiona i nazwiska umieszczałam na bieżąco w kronikach i dokumentacji muzealnej . Dzięki nim i moim Koleżankom, Muzeum Oświaty (które pożegnałam gdy prawie osiągnęło pełnoletniość) istnieje do dziś i ma się zupełnie dobrze.

    Pracownikom Muzeum Oświaty w Bydgoszczy będącego w strukturze PBW do chwili obecnej i ich przełożonym życzę wielu pomysłów i realizowania siebie z satysfakcją, ponieważ motto jakie przejęłam wiele lat temu od Seneki jest, moim zdaniem, całe życie aktualne. Tak więc kreślę się z wyrazami sympatii i szacunku dla przyjaciół oświatowego muzealnictwa i wszystkich słuchających mojego wystąpienia będąc przekonaną ,że:

    " KAŻDY LUD MOŻE ŻYĆ I ROZWIJAĆ SIĘ TYLKO DOTĄD, DOKĄD ZNA I MIŁUJE

    SWOJĄ PRZESZŁOŚĆ. GINIE, GDY TRACI DO NIEJ SZACUNEK ''.

    Alicja Gorzycka - szefująca Muzeum Oświaty w Bydgoszczy w latach 1985-2003



    " BYŁO , NIE MINĘŁO... cz.II"

    W kwietniu 1985 r. uruchomiona została druga, duża sala wystawowa, zatytułowana "Historia oświaty". Stała się miejscem wystaw stałych, ale przede wszystkim czasowych opowiadających o szkolnictwie od czasów zaborów po szkołę sprzed kilkunastu lat, a także o polskim szkolnictwie emigracyjnym. Dokumentowały one również drogi zdobycia zawodu nauczycielskiego od preparand po współczesne uczelnie z kierunkami pedagogicznymi, a także przedstawiały nauczycieli-twórców, których w naszym zawodzie jest wielu. Praca społeczna będąca wyróżnikiem nauczycielskiej pracy zaowocowała tworzeniem oświatowych tradycji. Wystawy eksponowały prace uczniów z różnych dziesięcioleci, łącznie z ich dziennikarską działalnością w postaci niezwykłych pisemek szkolnych. Zdobywane przez kolejne lata i eksponowane kroniki szkolne, emblematy i sztandary, monografie szkół, wyposażenie uczniów, pomoce naukowe, to źródła wiedzy o codzienności bydgoskich placówek oświatowych, ich osiągnięciach, ale i porażkach.

    Perełką stała się trzecia sala nazwana "Szkołą sprzed lat". Klimat dawnej klasy zamykał się w różnych wzorach ławek, tablicy z desek, symboli szkolnych, tabliczek z rysikami, dawnych elementarzy, podręczników, piórników, kredek, obsadek ze stalówkami, kałamarzy etc. Duże lalki w strojach uczniowskich przybliżały atmosferę dawnej izby szkolnej. Nigdy nie zapomnę odkrytej w Wielu podczas wakacji, kilkuosobowej ławki i wspomnianej tablicy w jakichś zabudowaniach gospodarczych, które przyszło mi dowieźć do budynku tamtejszej szkoły małym traktorem z przyczepą, nie mając oczywiście uprawnień do jego prowadzenia. Lekcje muzealne prowadzone w "Szkole sprzed lat" dostarczały przede wszystkim radości, a wiedza historyczna wchłaniana bywała prawie niezauważenie przez różne grupy wiekowe łącznie z uczniami niewidomymi.

    Pewnym obowiązkiem stało się stworzenie wystawy stałej poświęconej oświatowym związkom zawodowym, choćby dlatego, że funkcjonowanie Muzeum przypadło na okres przemian i transformacji ustrojowej w naszym kraju. Ostatnie więc pozyskane małe pomieszczenie poświęcone zostało wieloletnim dokonaniom ZNP i powstałej "Solidarności'' Pracowników Oświaty i Wychowania. Stało się pięknym przykładem, że dwie różniące się organizacje mogą w jednym pomieszczeniu wzbudzać pozytywne emocje u dorosłych, którzy doświadczyli współczesnej historii i często ją osobiście tworzyli. Oba związki zawodowe przez wszystkie lata prowadzenia mojego "trzeciego dziecka" życzliwie odnosiły się do istnienia i pracy bydgoskiego Muzeum Oświaty , a także niejednokrotnie wymiernie mu pomagały.

    Każda z wystaw prowokowała odwiedzających do wzbogacania zbiorów, do zaglądania w szuflady swoje, rodziców i dziadków. Wszystkie bowiem zbiory pochodziły z darowizn i z upływem czasu urosły do wielotysięcznej kolekcji bogactw oświatowych. Niezwykle istotne i pracochłonne było ich zabezpieczanie, archiwizowanie i dokumentowanie. Należało stworzyć wewnętrzny system klasyfikacji. System archiwizowania dokumentów powstał przy współudziale byłej Dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy p. Anny Perlińskiej, która przyjaciółką Muzeum została do końca swoich dni. Sposób ewidencji zbiorów oświatowych i metryczkę eksponatów opracowałam w uzgodnieniu i przy akceptacji Ministerstwa Edukacji Narodowej gdy było ono kierowane przez prof. Samsonowicza i dr Radziwiłł. Sposób ten zalecano do stosowania w powstających muzeach szkolnych będących pochodną wcześniejszych izb pamięci narodowej lub sal tradycji szkoły. W tym też czasie wydawane od lat "Wiadomości Historyczne" wzbogaciły się o wkładkę "Muzea Szkolne", w których redagowaniu miałam przyjemność uczestniczyć i mieć tym samym wpływ na wymianę doświadczeń między zainteresowanymi szkołami w Polsce.

    Równolegle ze zdobywaniem i dokumentowaniem zbiorów pracowałam nad stworzeniem od podstaw programu zajęć muzealnych, bez którego Muzeum byłoby kolejną martwą placówką odwiedzaną tylko przy okazji. Najważniejszą kwestię stanowiło opracowanie lekcji muzealnych i przedmiotowych dostosowanych dla przedszkoli i szkół wszystkich typów wkomponowanych w obowiązujące programy nauczania przy zachowaniu celów dydaktycznych obowiązujących w metodykach przedmiotowych. Byłam przecież przede wszystkim nauczycielem, a muzealnikiem stałam się dlatego, że udało się połączyć zawód z zainteresowaniami. W krótkim czasie powstało ok. 50. tematów służących realizowaniu na terenie Muzeum godzin wychowawczych, języka polskiego i historii. Tematyka zajęć dla grup studenckich z Pedagogiki, Historii i Politologii była uzgadniana na bieżąco z opiekunami grup i podporządkowana dydaktyce przedmiotowej oraz badaniom źródłowym. Konsekwencją tych ostatnich spotkań okazało się zainteresowanie materiałami muzealnymi przy pisaniu konkretnych prac magisterskich, wśród których jedna powstała w całości na materiale eksponowanym i przechowywanym w naszych zbiorach...

    Alicja Gorzycka - szefująca Muzeum Oświaty w Bydgoszczy w latach 1985-2003



    " BYŁO , NIE MINĘŁO..."

    Przed trzydziestu laty, w pierwszych dniach września 1985 r. , ówczesny Inspektor Oświaty w naszym mieście, pan Jan Hądzlik przedstawił mi w służbowej rozmowie propozycję zorganizowania i prowadzenia nowej placówki oświatowej. Jej zaczynem miało być około tysiąca jednostek inwentarzowych zgromadzonych przez nestorów bydgoskiego szkolnictwa, entuzjastów idei muzealnictwa oświatowego. Zbiór znajdował się w jednej z salek budynku, w którym się dzisiaj znajdujemy. Dominowały wśród nich dawne podręczniki, czasopisma, szczątkowe akta i fotografie. Nazwiska panów Kaczmarka, Lisewskiego, Grotta, Pozorskiego były nierozerwalnie związane z nauczycielską i związkową grupą działającą od 1978 r. w społecznie prowadzonym Muzeum Pamiątek Nauczycielskich.

    Niewiele czasu potrzebowałam na podjęcie pozytywnej decyzji , choć nie bardzo zdawałam sobie sprawę z tego, że rzucam się na wyjątkowo głęboką wodę. Przez kilka jeszcze tygodni musiałam pogodzić pracę przy tablicy w Szkole Ćwiczeń WSP z nowymi wyzwaniami jakie przyniosły nie zagospodarowane pomieszczenia piwniczne w nowo wybudowanej szkole przy u. Bałtyckiej w Bydgoszczy.

    Zadaniem obliczonym na miesiąc z okładem stało się przygotowanie reprezentacyjnego holu i jednej sali wystawowej . Otwarcie Muzeum Oświaty Ziemi Bydgoskiej zaplanowano na 14 października . W ciągu tego miesiąca musiałam z nauczyciela historii przeistoczyć się w planistę, zaopatrzeniowca, tragarza, muzealnika ,plastyka, stolarza, malarza i strażnika całego majątku, ponieważ przyszłe muzeum nie było fizycznie oddzielone od tętniącej życiem nowej szkoły. Ogromną i nie do przecenienia pomoc zagwarantował mi przyjaciel z harcerstwa, Czesław Majer, który nauczył mnie wielu rozwiązań plastycznych. Pracowaliśmy codziennie do wieczora w towarzystwie kanapek i moich dzieci odrabiających lekcje przy jakimś przypadkowym biurku..

    Zbiory przewiezione z Oddziału ZNP zostały wyeksponowane w przygotowanej pierwszej sali wystawowej noszącej nazwę "Losy nauczycieli bydgoskich w latach 1939-1945." Jej uroczystego otwarcia dokonano w Dniu Nauczyciela. Sala posiadała specyficzny klimat wywołany eksponowanym materiałem historycznym spotęgowanym barwami , światłem i dźwiękiem. Zajęcia później w niej prowadzone przeciągały się na godziny , a pojęcia "pamięć narodowa" i "patriotyzm" nabierały w niej wyjątkowo emocjonalnego charakteru. Relacjonowane wrześniowe wydarzenia z Koszar 15 Pułku Artylerii Lekkiej, Starego Rynku, obozów koncentracyjnych, konkretne przykłady tajnego nauczanie, nagrane wspomnienia, fotografie, przedmioty i dokumenty zaświadczające okrutną przeszłość , przemawiały bardziej niż zadrukowane kartki podręczników historii. Z czasem wystawa została wzbogacona o opracowaną i udostępnioną Instytutowi Zachodniemu w Poznaniu postać bydgoskiego nauczyciela, który zginął w Katyniu..

    Uroczysta inauguracja istnienia w Bydgoszczy Muzeum Oświaty znalazła swe potwierdzenie w Akcie Erekcyjnym noszącym datę 14 października 1985 r. Od tego dnia Muzeum kolejnymi krokami udowadniało zasadność swego istnienia , co udawało się doskonale w wymiarze praktycznym, natomiast od strony formalnej przez wiele lat nie zapewniało stabilności organizacyjnej. Muzeum było więc przypisywane do szkół, do Wydziału Oświaty lub stanowiło placówkę pozaszkolną i mając zawsze miało poparcie MEN , nie stanowiło placówki jednoznacznie osadzonej w strukturze oświaty. Przekładało się to na problemy z etatyzacją i źródła finansowania. Od 1992 r. stało się częścią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy...

    Alicja Gorzycka - szefująca Muzeum Oświaty w Bydgoszczy w latach 1985-2003



    35 lat Muzeum Oświaty - kliknij zdjęcie

    />


    Muzeum Oświaty z przymrużeniem oka... Tak nas widzieli kilka lat temu gimnazjaliści. Ciekawe czy coś się zmieniło?





    " 35 dni na 35 lat"

    Muzeum Oświaty w Bydgoszczy obchodzi jubileusz 35-lecia swojej działalności. Co prawda rocznica tego Jubileuszu przypadała w 2020 r., ale dla nas Rok Jubileuszowy trwa. Ze względu na obecny czas pandemiczny zapraszamy do śledzenia naszych portali społecznościowych. Jubileusz będziemy obchodzić "wirtualnie". Jak mówi nasza pani Dyrektor Ewa Pronobis - Sosnowska: "35 lat, to piękny wiek".

    Przez najbliższe 35 dni pracownicy Muzeum będą wspominać minione 35 lat.

    Muzeum Oświaty powstało w 1985 roku przy Szkole Podstawowej nr 32 w Bydgoszczy. Zostało założone z inicjatywy społecznej nauczycieli, jako kontynuacja działalności założonego w 1978 roku Muzeum Pamiątek Nauczycielskich. Od 1992 roku jest w strukturze organizacyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. W 2004 r. zbiory Muzeum Oświaty zostały przeniesione i zlokalizowane w budynku Biblioteki przy ul. M. Skłodowskiej – Curie 4. Muzeum w swoich zbiorach posiada szereg unikatowych kolekcji, m. in. zbiór dawnych podręczników, czasopism edukacyjnych, kolekcję historyczną dokumentów i akt szkolnych, fotografie, sztandary, pamiątki dokumentujące pracę nauczycieli, archiwalia, wyposażenie dawnych sal lekcyjnych i szkolnych (ławki, tablice, przybory szkolne, katedra). Muzeum dysponuje czterema salami wystawienniczymi, w których prezentowane są ekspozycje stałe:

    - Szkoła sprzed lat (okres pruski i dwudziestolecie międzywojenne)

    - Szkice z dziejów oświaty. Tradycje związkowe pracowników oświaty

    - Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939 - 1945

    - Marian Rejewski, bydgoszczanin, matematyk, kryptolog

    Pracownicy Muzeum organizują wystawy czasowe, wernisaże, konkursy. Prowadzą działalność edukacyjną poprzez prowadzenie lekcji i warsztatów muzealnych. Organizują spotkania autorskie, aktywnie współpracują z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury i placówkami oświatowymi.

    Pracownicy Muzeum Oświaty


    2021 - Rok Grupy Ładosia- zobacz film, kliknij w obrazek

    />


    Złożona z polskich dyplomatów w Bernie i działaczy żydowskich w Szwajcarii grupa wystawiała sfabrykowane paszporty krajów Ameryki Łacińskiej, które pomagały uciec przed Zagładą. Jej liderem był ambasador Polski w Bernie Aleksander Ładoś. Kluczową postacią, która osobiście preparowała dokumenty, był z kolei konsul Konstanty Rokicki.

    W 2021 r. mija 80. rocznica rozpoczęcia przez poselstwo RP w szwajcarskim Bernie akcji ratowania Żydów z Zagłady. Korzystając ze statusu dyplomatycznego, przedstawiciele RP, za wiedzą i wsparciem rządu RP na uchodźstwie i we współpracy z organizacjami żydowskimi, w tym Światowym Kongresem Żydów, potajemnie zorganizowali jedną z największych w czasie II wojny światowej akcji fabrykowania paszportów i przerzutu ich do osób w gettach i obozach.

    Poznanie prawdy powinno być jednym z fundamentów naszego życia, gdyż to nasze życie w dużej mierze decyduje, jakie będą przyszłe pokolenia. Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

    W skład bohaterskiej grupy wchodzili dyplomaci polskiego i żydowskiego pochodzenia: poseł (w dzisiejszej terminologii ambasador) Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul Konstanty Rokicki i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein i przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. Do początku 2020 r. badacze, m.in. z Instytutu Pileckiego, ustalili imienny spis ponad 3,2 tysięcy Żydów, których dyplomaci próbowali ratować; ocalono co najmniej kilkuset z nich.

    Wielu historyków i znawców tematu podkreśla, że działania Grupy Ładosia były wpisane w działania całej polskiej dyplomacji podczas II wojny światowej. W ostatnim czasie opinia publiczna dowiedziała się np. o pomocy niesionej Żydom przez konsula generalnego RP w Stambule Wojciecha Rychlewicza. W latach Holokaustu uchodźcom żydowskim pomagali także - jak przypomniał w ubiegłym tygodniu IPN - dyplomaci w konsulacie RP w Hawanie na Kubie. Polacy to najliczniejsza grupa narodowościowa wyróżniona tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata




    Świętujemy 76. rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej.
    Uroczystości upamiętniające wyzwolenie Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej rozpoczęły się 24 stycznia o godz. 10. Kwiaty w imieniu Miasta złożył zastępca prezydenta Michał Sztybel.

    Kwiaty tradycyjnie złożono pod monumentem na cmentarzu parafii pw. Św. Józefa Rzemieślnika. W tym roku, z powodu pandemii, oficjalne uroczystości zostały ograniczone do złożenia kwiatów. Na cmentarzu wyznaniowym przy ul. Toruńskiej. Znajduje się tam 69 mogił żołnierzy polskich poległych w walkach oraz Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców. Są to groby żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Bydgoszczy w styczniu 1945 roku, żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku oraz 18 nieznanych Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców w 1939 roku.





    2021 - Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego- zobacz film, kliknij w obrazek

    />


    W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego człowieka - Polaka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 27 listopada 2020 roku Sejm ustanowił go jednym z Patronów roku 2021.

    Jak przypomniano, "w roku 2021 upłynie l00. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jest on, obok Tadeusza Gajcego, najwybitniejszym przedstawicielem poetów pokolenia- Kolumbów, które swoje życie poświęciło Ojczyźnie. Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim i plastycznym. Był uczniem słynnego Liceum im. Stefana Batorego, uczęszczał do jednej klasy z Tadeuszem Zawadzkim ps. Zośka, Janem Bytnarem ps.Rudy i Maciejem Aleksym Dawidowskim ps. Alek".

    "Wartości patriotyczne przekazano mu w domu rodzinnym oraz w słynnej 23 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej +Pomarańczarni+. Krzysztof Kamil Baczyński rozumiał, że okres okupacji niemieckiej jest czasem, w którym młodzież musi czynnie uczestniczyć w działaniach mających na celu odzyskanie niepodległości przez Polskę. Zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w dwóch harcerskich batalionach, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii Polski: najpierw w batalionie +Zośka+, a następnie w batalionie +Parasol+" - głosi uchwała.

    "Poeta śmiertelnie raniony przez niemieckiego snajpera, poległ czwartego dnia Powstania Warszawskiego, na posterunku w pałacu Blanka. W powstaniu, l września 1944 roku, zginęła także jego żona - Barbara Baczyńska z domu Drapczyńska. Poeta został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a 2 lata temu, na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury" - podano.

    Podkreślono, że "Krzysztof Kamil Baczyński jest przez historyków literatury uważany za jednego z największych polskich poetów".




    Sto jeden lat temu, 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz oficjalnie stała się polskim miastem po 149 latach zaboru pruskiego.
    Jednym z bohaterów tego historycznego wydarzenia, którego rocznicę obchodzimy był ksiądz Jan Filipiak. To mniej znana ale jakże ważna postać dla Bydgoszczy. Działacz patriotyczny, zarządca kościoła Świętej Trójcy, radny miejski w okresie międzywojennym. Ksiądz Jan Filipiak, był członkiem 9-osobowej polskiej delegacji, która w styczniu 1920 roku przejmowała miasto z rąk niemieckich.




    2021 - Rok Cypriana Kamila Norwida- zobacz film, kliknij w obrazek

    />


    W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

    "W roku 2021 upłynie 200 lat od urodzenia Cypriana Kamila Norwida. Przyszedł on na świat 24 września 1821 r. na Mazowszu, w Laskowie-Głuchach koło Radzymina. Był poetą, dramatopisarzem, prozaikiem, artystą sztuk pięknych i myślicielem. Zmarł 23 maja 1883 r. w Domu św. Kazimierza w Ivry pod Paryżem, opuszczony i zapomniany. Większą część życia spędził na emigracji, podróżując po Niemczech, Włoszech, Belgii, Anglii i Stanach Zjednoczonych, by ostatecznie osiąść w stolicy Francji" - przypomniano w uchwale.


    " Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty"

    Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 30 czerwca 2014 roku. Powstało z inicjatywy grupy osób pragnących aktywnie działać na rzecz upowszechnienia wiedzy dotyczącej dziedzictwa oświaty.

    Stowarzyszenie ściśle współpracuje z Muzeum Oświaty, które jest wydziałem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy.

    Członkami KPCDO są nauczyciele, bibliotekarze i muzealnicy. Działania koncentrują się na kulturze i edukacji. Stowarzyszenie ma na celu upowszechnianie polskiej kultury, sztuki oraz ochronę dziedzictwa oświaty, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, rozwijanie i wspieranie inicjatyw związanych z przygotowywaniem ekspozycji poświęconych oświacie, upowszechnianie wiedzy o Marianie Rejewskim - pogromcy Enigmy - i jego dokonaniach.

    LINK DO STRONY "KPCDO". : STOWARZYSZENIE

    TEL. 52 341 19 84

    adres: e-mail kpcdo.byd@gmail.com



    "Być jak Rydygier - konkurs"

    Wyrazem uznania dla tego wybitnego człowieka i jego wkładu w rozwój polskiej nauki i medycyny jest ustanowienie w województwie kujawsko-pomorskim Roku Ludwika Antoniego Rydygiera.
    Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy ogłasza konkurs literacki pod patronatem Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbiety Piniewskiej pt. "Być jak Rydygier, czyli o łączeniu lekarskiej, wojskowej i wolnościowej pasji w życiu jednego człowieka".

    Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego.

    Zasady, warunki udziału oraz szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się w Regulaminie.

    Prace należy dostarczyć do 30.10.2020 r.

    REGULAMIN KONKURSU "Być jak Rydygier". : FORMULARZ


    FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA KONKURS "Być jak Rydygier". : FORMULARZ


    ZGODA RODZICÓW (OPIEKUNÓW PRAWNYCH) NA KONKURS "Być jak Rydygier". : FORMULARZ



    "Dzień Mariana Rejewskiego"

    Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zapraszają 26 września o godz.11.00 na obchody Dnia Mariana Rejewskiego.
    W programie:
    & prelekcja płk. Jerzego Lelwica
    & posadzenie Dębu Pamięci Mariana Rejewskiego
    & zwiedzanie Sali Pamięci poświęconej wybitnemu kryptologowi
    & promocja publikacji "Marian Rejewski pogromca Enigmy"
    & szachy plenerowe
    & pokój zagadek
    & gry logiczne
    & poczęstunek

    Poniżej prezentujemy film z "Dnia Mariana Rejewskiego". : ZOBACZ WIĘCEJ



    "Wirtualny spacer w Muzeum Oświaty"

    Wykonawca usługi digitalizacji metodą fotografii panoramicznej wykonał spacer wirtualny w Muzeum Oświaty. Niektóre sale tego Wydziału Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy można teraz zwiedzać wirtualnie.
    Spacer wykonano w ramach projektu „Kultura w zasięgu 2.0”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Partnerów Projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
    Departament Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaprasza również na wirtualne wycieczki po innych interesujących zakątkach województwa kujawsko-pomorskiego związanych z zachowaniem dziedzictwa narodowego oraz promocją kultury i sztuki, które wzięły udział w tym projekcie.

    Poniżej prezentujemy film z "Wirtualnego spaceru po w Muzeum Oświaty". : ZOBACZ WIĘCEJ



    Dnia 11 czerwca 2019 r. w Muzeum Oświaty w Bydgoszczy odbyła się gala wręczenia nagród w wojewódzkim konkursie plastycznym pt. "Mój bajkowy przyjaciel". Współorganizatorem konkursu był Teatr Polski w Bydgoszczy.
    Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego pan Piotr Całbecki i Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty pan Marek Gralik.
    Konkurs pt. "Mój bajkowy przyjaciel" skierowany był do uczniów z klas 1 - 3 szkoły podstawowej. Na konkurs wpłynęły aż 104 prace z całego województwa kujawsko - pomorskiego: z Bydgoszczy, Koronowa, Więcborka, Chełmży, Złejwsi Wielkiej, ze Słębowa, Gruczna, Sitowia i z Ostrowitego. Łącznie z 20 szkół. Tematyka prezentowanych postaci bajkowych była bardzo różnorodna, aż nie sposób ich tutaj wymienić. Prace przedstawiały 65 postaci bajkowych. Pani Anna Drejas z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy omówiła walory artystyczne nagrodzonych prac. Na zakończenie uroczystości Wiktoria Runge ze SP nr 58 w Bydgoszczy wystąpiła przed laureatami konkursu z programem artystycznym.
    Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!!!

    Poniżej prezentujemy film z nagrodzonymi pracami w wojewódzkim konkursie plastycznym "Mój bajkowy przyjaciel". : ZOBACZ WIĘCEJ




    width="100"

    Kochane Przedszkolaki, ciekawi świata Gimnazjaliści, poszukujący przygód Licealiści, pilni Studenci, zabiegani Rodzice, szanowni Seniorzy - zapraszamy do udziału w Bydgoskim Festiwalu Nauki. Bliskie spotkanie z nauką odbywać się będzie w interaktywnej formie pokazów, wykładów i eksperymentów. Festiwal to szalenie ciekawa propozycja dla każdego i w każdym wieku.

    Już po raz ósmy bydgoskie uczelnie wyższe (Collegium Medicum UMK, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz Wyższa Szkoła Gospodarki) organizują Bydgoski Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach 22-26 maja 2019 roku. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Złap bakcyla nauki" i skierowane jest do wszystkich, niezależnie od wieku i zainteresowań.

    Podczas dziewiątej edycji BFN będzie można dowiedzieć się jak działają roboty, poznać najciekawsze informacje ze świata roślin i zwierząt, dowiedzieć się jak dbać o swoje zdrowie oraz poznać najciekawsze nowinki ze świata techniki. Kryminał, genetyka sądowa, sala operacyjna, prosektorium… to nie wstęp do mrocznego thrillera w klimacie CSI, ale fragment tematów wyjątkowej oferty festiwalowej.




    "POZA WYOBRAŹNIĄ"

    Muzeum Oświaty zaprasza, w godzinach od 17.00 do 01.00. O godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej Natalii i Macieja Jelińskich z Szubina pt. "Poza wyobraźnią". Natalia i Maciej Jelińscy są członkami szubińskiej grupy plastyków "Plama's". Razem prowadzą prywatną galerię "Korytarzyk" w Szubinie.
    Natalia Jelińska jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej. Interesuje się przede wszystkim malarstwem sztalugowym, rysunkiem, grafiką komputerową i instalacją. Bierze udział w plenerach plastycznych na terenie całego kraju.
    Maciej Jeliński zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, rysunkiem i instalacją. W oryginalny sposób interpretuje sztukę australijskich Aborygenów. Znając ich prace, z początku naśladuje ich technikę "kropkowania". Jednak przez lata wykształcił swój własny styl w malarstwie, a mianowicie na płaskie kolory nakłada struktury barwnych kropek, kółeczek, które harmonizują z tłem płaszczyzny. Stosuje abstrakcyjne barwy i kształty dzięki czemu nadaje malowanym przedmiotom i postaciom zupełnie nowy wymiar .



    <

    "Niepodległa Lubię to!"

    width="820"

    Szkoła Podstawowa nr 12 im. Żwirki i Wigury z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy dołączyła do obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
    "Niepodległa Lubię to!" - nazwa projektu nawiązuje do znanego z serwisu społecznościowego przycisku, poprzez który użytkownicy wyrażają swoją aprobatę oraz zainteresowanie danym tematem. Nawiązując do współczesnych form - internetowych kontenerów, które agregują treści o wspólnym mianowniku tzw. hashtagu (#) zebrano myśli dotyczące #niepodległa.
    Z tym na pozór łatwym tematem zmierzyli się uczniowie współczesnej szkoły. Zadanie do niewątpliwie wymagało od uczniów chwili refleksji. Pozwoliło zastanowić się nad znaczeniem słów, które były ważne sto lat temu i wierzymy że są ważne i dziś.
    Projekt miał charakter wielopokoleniowy - swoje przemyślenia w księdze zapisali również nauczyciele, pracownicy oraz rodzice uczniów. Projekt ma także charakter wielowymiarowy: wpisuje się w obchody stulecia niepodległości i stawia przed uczniami niełatwe zadanie - uzasadnienia z pozoru prostych słów. A także czyni ich odpowiedzialnymi za słowo, które zapisane - pozostanie w historii jako głos dzisiejszego pokolenia.
    Księga zawiera odpowiedzi m.in. na pytania:
    Czym dziś jest Niepodległa
    I za co dziś lubimy Kraj?
    Zbiór refleksji, opinii, myśli zebranych w "Niepodległa Lubię to!" został 12 grudnia 2018 roku przekazany do Muzeum Oświaty w Bydgoszczy, które przyłączyło się do projektu.










    " Bydgoski Festiwal Nauki w Muzeum Oświaty "


    W dniach 24.05.-26.05.2017 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - Muzeum Oświaty uczestniczyło po raz kolejny w Bydgoskim Festiwalu Nauki.

    Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki, kultury i sztuki, promocja wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą kulturą i sztuką. W tym roku odwiedziła nas rekordowa liczba osób - 338. W trakcie zaproponowanych zajęć (m.in. Barwy i symbole narodowe, Bydgoszcz moje miasto, Alicja w krainie chaosu, czyli po co nam wartości, Szkoła naszych dziadków i pradziadków, Marian Rejewski - bydgoszczanin, matematyk, kryptolog, Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939 - 1945), przybliżaliśmy uczestnikom historię naszego regionu, miasta i kraju, zasłużone osoby z regionu, a także ponadczasowe wartości takie jak dobro, patriotyzm, honor itp.
    Na zakończenie poszczególnych zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety promujące BFN.



    width="420"

    " Święta z Dziadkiem do Orzechów E.T.A Hoffmanna"

    Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy - Muzeum Oświaty zaprasza uczniów klas I - III szkoły podstawowej do udziału w konkursie plastycznym "Święta z Dziadkiem do Orzechów E.T.A Hoffmanna".

    Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci tradycjami świąt Bożego Narodzenia, zachęcenie do poznania baśni Hoffmanna i odwiedzenie świątecznej wystawy w Bibliotece.
    Uczestnicy konkursu w przyjaznej atmosferze biorą udział w rywalizacji konkursowej, promując osiągnięcia swoje i swojej szkoły.
    Najważniejszym jednak celem konkursu jest kształtowanie wrażliwości i umiejętności plastycznych oraz literackich wśród młodzieży szkolnej.
    Praca może być wykonana dowolną techniką plastyczną.Autor pracy powinien uwzględnić związki z baśnią E.T.A Hoffmanna.
    Autor pracy powinien uwzględnić związki Muzeum Oświaty z edukacją.

    Termin składania prac mija 17 listopada 2017 roku, prace dostarczone po terminie nie będą przyjmowane, w przypadku prac przesłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego.

    Informacje o konkursie oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na : REGULAMIN KONKURSU

    Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Muzeum Oświaty tel. (052) 3426590.

    Przesłane lub dostarczone prace nie będą zwracane, będą mogły być wykorzystane na potrzeby Biblioteki w tym: opublikowanie na stronie internetowej.
    Zgłoszenie pracy do konkursu jest jednoznaczne z przekazaniem majątkowych praw autorskich na rzecz organizatora zgodnie z art. 5 ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i prawach pokrewnych Dz. U. 1994 Nr 24 . poz. 83 z późn. zm.




    width="420"

    Zakończyła się kolejna Noc Muzeów i śmiało można powiedzieć, że była to jedna z najbardziej udanych imprez tego typu w naszym Muzeum Oświaty. Nieprzebrane tłumy gości, w szczególności bydgoskich harcerzy zagościło w progach Muzeum.

    Rada Miasta Bydgoszczy ustanowiła rok 2017 Rokiem Harcerstwa Bydgoskiego. Ten jubileusz stał się okazją do promowania stuletniego dorobku harcerstwa, nie tylko przez działalność organizacji harcerskich, ale także przez działalność bydgoskich instytucji kulturalnych działających na terenie miasta Bydgoszczy. Harcerstwo jest ściśle związane z Muzeum Oświaty. Muzeum posiada wiele cennych pamiątek i eksponatów nawiązujących o jubileuszu bydgoskiego harcerstwa: kroniki, umundurowanie, wyposażenie, spuścizny, odznaczenia oraz pamiątki nieżyjących już bydgoskich harcerzy.

    Muzeum przygotowało wernisaż wystawy poświęconej harcerstwu pt. "100 lat Bydgoskiego Harcerstwa". Eksponaty na wystawę udostępniły drużyny działające na terenie miasta. Druh Piotr Nawrocki wygłosił prelekcję pt. "Początki harcerstwa Bydgoskiego". Spotkanie umilił występ harcerek seniorek "Wędrowniczek po zachodnim stoku", które przygotowały program pt. "Piosenka przez stulecie". Po tej historii muzycznej harcerki "rapowały" współczesne utwory harcerskie. Punktem kulminacyjnym spotkania było zorganizowanie ogniska, które stało się harcerskim spotkaniem pokoleń - od zuchów po seniorów. Było to ognisko pełne gier, popularnych harcerskich piosenek śpiewanych przez wszystkie pokolenia harcerzy. Szeroki zasięg przedsięwzięcia związanego z Nocą Muzeów w naszym mieście umożliwił włączenie się w obchody Jubileuszu "100 lat Bydgoskiego Harcerstwa".







    Rozpoczynamy trzecią edycję akcji Podbij Bydgoszczy - zbieraj pieczątki i wygrywaj nagrody!

    Na czym to polega?

    W terminie od 29 kwietnia do 30 września 2017 r. odwiedzaj miejsca oznaczone na ulotce. Zwiedzanie danego obiektu potwierdź przybiciem specjalnej pieczęci w odpowiednim miejscu karty-zbierz co najmniej 15 stempli. 05.10.2017 r.-ostatni dzień na wysłanie kuponu konkursowego (decyduje data stempla pocztowego).

    Wypelniony kupon zostaw w BCI lub wyślij pocztą na adres:

    Bydgoskie Centrum Informacji
    ul. Batorego 2
    85-104 Bydgoszcz
    Czekaj na telefon albo e-mail po rozstrzygnięciu konkursu

    Co więcej?

    Jedna osoba może wysłać tylko jeden kupon konkursowy.

    Nagrodami są zestawy upominków przekazanych przez partnerów zabawy.

    Tu podbijesz swoją kartę:

    - Bydgoskie Centrum Informacji, ul. Batorego 2

    - Stary Tramwaj na ul.Długiej 43

    - Ogród Zoologiczny, ul. Gdańska 173-175

    - Park Rozrywki /Zaginiony Świat, ul. Gdańska 173-175

    -Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego:

    - Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

    - Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul.Mennica 8

    - Europejskie Centrum Pieniądza, ul.Mennica 4

    - Zbiory Archeologiczne, ul.Mennica 2

    - Dom Leona Wyczółkowskiego, ul.Mennica 7

    - Exploseum, ul. Alfreda Nobla

    -Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 13-17

    -Muzeum Fotografii, ul. Królowej Jadwigi 14

    -Muzeum Wojsk Lądowych, ul. Czerkaska 2

    -Muzeum Wodociągów - Wieża Ciśnień, ul. Filarecka 1

    -Muzeum Wodociągów - Zabytkowa hala pomp wodociągowych, ul. Gdańska 242

    -Muzeum Kanału Bydgoskiego, ul. Nowogrodzka 3

    -Muzeum Oświaty, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4

    -Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, ul. Berwińskiego 4

    -Barka Lemara, ul. Spichlerna 1

    -Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 20

    -Tramwaj wodny, Rybi rynek

    -Ogóreki i tramwaje, linie turystyczne

    -Introligatornia, ul.Długa 39

    Miło nam poinformować, że Muzeum Oświaty w Bydgoszczy bierze udział w drugiej edycji akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny".
    Założeniem akcji „Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny” jest stworzenie banku ofert produktów i usług turystycznych w atrakcyjnych, obniżonych cenach, które będą oferowane w dniach 31 marca - 2 kwietnia 2017 r. na terenie całego kraju.

    "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych programów zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy.
    Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenia rodaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym.

    Podczas weekendu bilety wstępu do Muzeum Oświaty w Bydgoszczy będą o połowę tańsze!

    Baza wszystkich partnerów będzie dostępna na specjalnie przygotowanej stronie internetowej pod adresem: www.polskazobaczwiecej.pl

    Poniżej link promujący piękno Polski a także akcję: ZOBACZ WIĘCEJ



    " Dzień Babci i Dziadka w Muzeum Oświaty "


    Dnia 27.01.2017 r. w Muzeum Oświaty w Bydgoszczy odbył się Dzień Babci i Dziadka przygotowany przez uczniów z klasy II e ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Bydgoszczy.

    Dzieci wystąpiły w uroczystym apelu przygotowanym specjalnie na tę okazję, pod kierunkiem pań: Justyny Janik i Joanny Szymańskiej. Wszyscy przybyli goście otrzymali od swoich wnuków własnoręcznie wykonane drobne prezenty. To wspaniałe święto w Muzeum zorganizowaliśmy pierwszy raz, i jak się okazało spotkaliśmy się z pozytywnym obiorem.
    Wszystkie babcie i dziadkowie zwiedzając nasze muzeum odbyli sentymentalną podróż do czasów swojego dzieciństwa. Była to wspaniała okazja do wspomnień, rozmów i wzruszeń. Dziadkowie wspominali swoje szkolne przygody - nie zawsze te grzeczne.
    Kartka świąteczna może być wykonana dowolną techniką plastyczną. Życzenia muszą być napisane kaligraficznie.
    Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia, pociechy z tak wspaniałych wnuków oraz wielu kolejnych wzruszeń w Muzeum Oświaty.





    Przesłane lub dostarczone prace nie będą zwracane, będą mogły być wykorzystane na potrzeby Biblioteki w tym: opublikowanie na stronie internetowej.
    Zgłoszenie pracy do konkursu jest jednoznaczne z przekazaniem majątkowych praw autorskich na rzecz organizatora zgodnie z art. 5 ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i prawach pokrewnych Dz. U. 1994 Nr 24 . poz. 83 z późn. zm.



    WAKACJE W MUZEUM

    Muzeum Oświaty w miesiącu lipcu i sierpniu zaprasza wszystkich uczestników kolonii, półkolonii, świetlic środowiskowych .... na spędzanie czasu razem z Nami. Proponujemy naszym uczestnikom zajęcia edukacyjne, połączone z warsztatami...czyli wiele uśmiechu, zabawy i podróży w czasie.

    Podsumowanie Europejskiej Nocy Muzeów

    Zakończyła się kolejna Noc Muzeów organizowana wspólnie z Kujawsko-Pomorskimi Centrum Dziedzictwa Oświaty i śmiało można powiedzieć, że była to jedna z najbardziej udanych imprez tego typu w naszym Muzeum Oświaty. Nieprzebrane tłumy gości, nie tylko mieszkańców Bydgoszczy, ale też przyjezdnych z Szubina, Pałuk i okolic, zwiedzały nasze wystawy. Impreza przerodziła się w wydarzenie, gdzie zgodnie bawiły się wszystkie pokolenia, korzystając z dostępnych atrakcji.

    Uczestnicy mogli zwiedzać wszystkie ekspozycje muzealne bezpłatnie, jak również zapoznać się z tajnikami kaligrafii oraz pisać piórem. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wernisaż wystawy pani Hanny Zawadzkiej - Pleszyńskiej pt. "Malarstwo z Pałuk i okolic".

    Hanna Zawadzka - Pleszyńska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 1993 roku ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pani Hania uprawia różne techniki malarskie takie jak olej, akryl, temperę, pastele. Maluje pejzaże, martwą naturę, portret, kompozycje figuratywne. Zajmuje się także edukacją plastyczną dzieci i młodzieży. Jest nauczycielem sztuki, techniki i informatyki w gimnazjum w Szubinie. Uczestniczy w licznych plenerach, zarówno resocjalizacyjnych dla więźniów jaki w zajęciach rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych i chorych umysłowo. Brała udział w wielu wystawach malarskich w Polsce i za granicą (Niemcy, Holandia, Włochy). W 1997 roku we Włoszech otrzymała III nagrodę w konkursie plastycznym na kompozycje pejzażową. Jest członkiem grupy artystycznej Plama's w Szubinie Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego.

    W klimat wernisażu wprowadził wszystkich przybyłych gości występ dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie, przygotowany przez panią Izabelę Grochowską.

    Na zakończenie uczniowie z Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy, pod kierunkiem pani Katarzyny Dankowskiej przygotowali kabaret pt. "Z Sienkiewiczem na wesoło - czyli, kiedy Potop zalał Latarnika".

    Odwiedzający Muzeum Oświaty mieli także możliwość zapoznania się z pięknymi pracami wykonanymi przez podopiecznych Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy im. gen. Stanisława Maczka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej. Prace zostały przygotowane po kierunkiem pani Donaty Tokarskiej.

    Atrakcją wieczoru był zorganizowany konkurs przez pracowników Muzeum na najpiękniejsze pozdrowienia z Muzeum Oświaty napisane kaligraficznie.

    Zwycięzcom gratulujemy.



    POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

    Zbliżające się święta państwowe Dzień Flagi i Święto Narodowe Trzeciego Maja zwane Świętem Konstytucji były okazją do zorganizowania Bibliotece Pedagogicznej w ramach Dziecięcej Akademii Czytania Bajek oraz zajęć edukacyjnych o tematyce patriotycznej w Muzeum Oświaty. Od 25 kwietnia do 28 kwietnia br. spotkaliśmy się z uczniami klas I i II Szkół Podstawowych w Bydgoszczy, na zajęciach zatytułowanych "Znam barwy i symbole narodowe". Celem zajęć było budzenie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej, rozwijanie u uczniów zainteresowań symbolami narodowymi, kształtowanie postaw patriotycznych oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Zajęcia rozpoczęły się krótką prelekcją połączoną z projekcją filmu na temat symboli Rzeczypospolitej Polskiej. Nasze narodowe symbole to biało-czerwona flaga, godło państwowe oraz hymn polski, czyli Mazurek Dąbrowskiego. Następnie dzieci zaśpiewały hymn narodowy we wcześniej omówionej postawie. Podkreśliliśmy jak ważne jest szanowanie symboli, duma z ich posiadania oraz celebrowanie świąt narodowych od najmłodszych lat. Oczywiście obowiązkowym elementem było głośne czytanie legendy o Lechu, Czechu i Rusie z książki Wandy Chotomskiej "Legendy polskie". Ważnym punktem zajęć było wykonanie przez dzieci kotylionów w barwach narodowych. Dzieci robiły kotyliony wykazując się ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem.




    Zbrodnia katyńska

    Dnia 18 marca w Muzeum Oświaty odbyła się prelekcja pana Mirosława Sprengera z Instytutu Pamięci Narodowej - Delegatura w Bydgoszczy pt. Zbrodnia katyńska. Zbrodnia komunistyczna to rozstrzelanie około 22 tysięcy polskich obywateli, w głównej mierze oficerów, podoficerów oraz szeregowych żołnierzy wojska i policji, które miało miejsce wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku S ocjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRR). Nazwa pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. Najliczniejszą grupę ofiar, obok żołnierzy stanowiła polska inteligencja - profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, twórcy, urzędnicy i wielu innych. Ogromu strat duchowych, jakie w ten sposób poniesiono, nie da się ani oszacować, ani wyrównać. Zbrodnia katyńska to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa (bo wymordowano członków określonej grupy narodowej), zbrodnia wojenna (bo jej ofiarą padli jeńcy wojenni) i zbrodnia przeciwko ludzkości (bo cywilnych więźniów zamordowano z przyczyn politycznych - w oparciu o bezpodstawne oskarżenia). Młodzież uczestnicząca w spotkaniu mogła zwiedzić także wystawę dotyczącą tematu zbrodni katyńskiej.




    1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


    Dnia 1 marca 2016 r. w Muzeum Oświaty w Bydgoszczy odbył się wykład pt. "Żołnierze Wyklęci", wygłoszony przez pana Mirosława Sprengera z Instytutu Pamięci Narodowej - Delegatura w Bydgoszczy. Prelekcja została skierowana do nauczycieli - bibliotekarzy i pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy. W ten sposób chcieliśmy upamiętnić ludzi walczących o wolną i niezależną Polskę.
    3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.
    Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała w końcu hołd swym najlepszym Synom. Przez lata odpowiedzią była cisza. Powojenna konspiracja niepodległościowa była - aż do powstania Solidarności - najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych.




    JUBILEUSZ 30-LECIA MUZEUM OŚWIATY 16.10.2015R.

    Muzeum Oświaty w Bydgoszczy to jedno z trzech tego typu placówek w Polsce. Jest integralnym Wydziałem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Posiada materiały i eksponaty dokumentujące historię oświaty w regionie. Gromadzi spuścizny (materiały o zasłużonych nauczycielach) oraz akta szczątkowe szkół i innych instytucji oświatowych. Posiada bogaty zbiór podręczników szkolnych (najstarsze z końca XIX w.) oraz świadectw. W oparciu o własne zbiory lub we współpracy z innymi instytucjami organizuje wystawy stałe i czasowe, konkursy oraz spotkania metodyczne dla nauczycieli. Bierze udział w projektach edukacyjnych realizowanych w mieście i regionie ( W hołdzie nauczycielom czasów wojny, Obchody 90-tej rocznicy szkolnictwa polskiego w Bydgoszczy 1920-2010), a także europejskiej "Nocy Muzeów", Bydgoskim Festiwalu Nauki, Rok Mikołaja Kopernika - medal Marszałka Województwa, Rok Ludzi Wolności, Rok Mariana Rejewskiego) . Muzeum przygotowuje szeroką ofertę tematyczną lekcji muzealnych zgodnych z obowiązującymi programami nauczania bloku przedmiotów humanistycznych oraz edukacji regionalnej dla wszystkich typów szkół. Zajęcia prowadzone są przez dyplomowanych nauczycieli bibliotekarzy ze specjalnością nauczania historii, muzealnictwa, organizacji i zarządzania oświatą, rzeczoznawstwa kultury materialnej.


    MEDAL PREZYDENTA BYDGOSZCZY DLA MUZEUM OŚWIATY 14.10.2015R.

    Pani Ewa Pronobis-Sosnowska Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im.Mariana Rejewskiego odbiera Medal Prezydenta Bydgoszczy przyznany Muzeum Oświaty w Bydgoszczy.


    110 URODZINY MARIANA REJEWSKIEGO 16.08.2015 R.

    Marian Rejewski przyszedł na świat16 sierpnia w Bydgoszczy, dokładnie 110 lat temu, w domu przy ulicy Wileńskiej 6.Marian Rejewski tu się wychował, tu mieszkał, tu ukończył Państwowe Gimnazjum Klasyczne przy Placu Wolności , poznał miłość swojego życia i tu cieszył się gdy na świat przychodziły jego dzieci.

    W niedzielę, 16 sierpnia 2015 roku od godziny 11.00 do 16.00, odbyła się impreza w Muzeum Oświaty w Bydgoszczy przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4 z okazji przypadającej w tym dniu 110 rocznicy urodzin wybitnego bydgoszczanina, matematyka i kryptologa - Mariana Rejewskiego. Mieszkańcy miasta, oraz przybyli goście do Muzeum Oświaty mieli niepowtarzalną okazję wysłuchania wykładu płk. Jerzego Lelwica, kustosza z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy pt. "Marian Rejewski - bydgoszczanin, matematyk, kryptolog", oraz zwiedzanie wystawy o tym samym tytule. Ponadto organizatorzy przygotowali dla dzieci zabawy kryptologiczne na symulatorach Enigmy. Dla wszystkich biorących udział w konkursach czekały atrakcyjne nagrody.
    Polski Związek Krótkofalowców wysyłał sygnał w świat, informując o tym urodzinowym jubileuszu. Można było przyjrzeć się ich pracy, łącząc się z telegrafistami z całego świata. -Informujemy o tym, że Marian Rejewski, Polak, bydgoszczanin, że to właśnie on rozszyfrował szyfr Enigmy jako pierwszy jeszcze przed wojną - mówił Daniel Danecki z Polskiego Związku Krotkofalowców.
    Po wykładzie był oczywiście urodzinowy tort i tradycyjna wojskowa grochówka. Przygotowano także gadżety z wizerunkiem Mariana Rejewskiego: kubki, magnesy, długopisy, puzzle oraz urodzinową pocztówkę, którą można było wysłać wraz z okolicznościową pieczątką Muzeum Oświaty - Jubileusz 30-lecia naszego muzeum.









    Valid HTML 4.01 Transitional
    Muzeum Oświaty w Bydgoszczy © Wszystkie prawa zastrzeżone